تصویر احراز هویت kyc – اهمیت kyc در رشد کسب و کارها

احراز هویت kyc – اهمیت kyc در رشد کسب و کارها

آخرین ویرایش:
انتشار:
1 دیدگاه
title

پاسخ سوال اهمیت kyc در رشد کسب و کارها چیست؟ آنقدر ارزشمند بوده است که اکنون، بسیاری از کسب و کارها از این روش رسمی استفاده می‌کنند. شناسایی مشتری kyc و طی کردن مراحل kyc باعث می‌شود تا اعمال غیر قانونی مشتریان و حتی کسب و کارها به تدریج از بین برود. صرافی‌های ارز دیجیتال، بانک‌ها و موسسات مالی از این روش بهینه برای تایید هویت مشتریان استفاده می‌کنند. احراز هویت kyc یکی از خدماتی است که توسط اپلیکیشن آی‌کاپ قابل ارائه است. همراه ما باشید تا اطلاعات جامعی را درباره احراز هویت kyc ارائه بدهیم.

Kyc مخفف چیست؟

در ابتدا بایستی به این سوال پاسخ دهیم که kyc چیست ؟ Kyc مخفف عبارت Know Your Customer است. معنای فارسی Know Your Customer، شناخت مشتری می‌باشد. در kyc نیاز است تا اطلاعات هویتی را به طور کامل ارائه کنید. زمانی که احراز هویت در kyc به درستی انجام شود، اطلاعات هویتی شما تایید می‌شود.

احراز هویت kyc چیست؟

احراز هویت kyc یک فرآیند استاندارد است که جهت کاهش ریسک در صنعت سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. احراز هویت مشتری با kyc یک راه استاندارد برای اطمینان از موقعیت مالی مشتریان محسوب می‌شود. در حقیقت، شناخت کامل مشتریان و جلوگیری از پولشویی، هدف اصلی شناسایی مشتری kyc است. پس از احراز هویت مشتری، بهترین و مناسب‎‌ترین نوع سرمایه گذاری از سوی مشاوران مالی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. در مقابل، مشاوران مالی هم از نیازهای مشتریان خود اطلاع دارند و این موضوع را در سبد خرید آن‌ها اعمال خواهند کرد. محافظت کامل از اطلاعات مشتریان و مشاوران مالی، یکی از اصول شناسایی مشتری kyc می‌باشد. به همین خاطر، نگرانی و دغدغه‌ای بابت آشکار شدن اطلاعات مالی مشتریان و مشاوران مالی در احراز هویت kyc وجود ندارد.

مراحل kyc چیست؟

طی کردن مراحل kyc برای شناسایی کامل و دقیق مشتری الزامی است. بررسی مراحل kyc از سوی سازمان‌ها و موسسات مالی انجام می‌شود. به همین خاطر است که مراحل kyc هر نوع سازمان و موسسه‌ای با سایر ارگان‌ها ممکن است متفاوت و متمایز باشد. اثبات هویت فرد و موقعیت جغرافیایی مشتریان برای مراحل kyc اجباری هستند. به طور کلی می‌توان گفت که این دو نوع مراحل برای شناسایی مشتری kyc ثابت هستند. شغل فرد، نوع تراکنش و الگوی فعالیت مالی مشتریان هم می‌توانند برای ارزیابی میزان ریسک مشتریان از سوی بانک‌ها در مراحل kyc قرار بگیرند.

پس از گذراندن مراحل kyc نیاز است تا پس از هر دوره زمانی، آن را بروز رسانی کنید. برای نمونه، صرافی بایننس پس از چند ماه دوباره از مشتریان خود درخواست می‌کند که تصویر کارت ملی خود را دوباره ارسال کنند.

فرم kyc چیست؟

فرم kyc برای احراز هویت مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرم kyc براساس انواع مشتریان به دو دسته کلی تقسیم می‌شود.

 • در دسته نخست، فرم‌های kyc برای مشتریان حقیقی قرار می‌گیرند. اطلاعات مشخصات فردى، نشانى محل سکونت (اقامتگاه قانونى)، مشخصات شغلى واطلاعات شرکت از جمله مواردی هستند که باید در فرم kyc مخصوص مشتریان حقیقی باید درج شوند.
 • در دسته دوم که افراد حقوقی قرار دارند، اطلاعاتی نظیر مشخصات شرکت، نشانى شرکت، اطلاعات مالى و اطلاعات عمومى جزو مواردی هستند که باید در فرم kyc مخصوص مشتریان حقوقی نوشته شوند.

دقت داشته باشید که هر کدام از فیلدهای اثبات هویت و اثبات آدرس در فرم kyc نیاز است تا یک مجموعه از اطلاعات یکسان و مشترک را وارد کنید. این اطلاعات مشترک در اثبات هویت آدرس عبارتند از:

فرم kyc چیست؟

اطلاعات لازم برای اثبات هویت در فرم kyc

 • شناسنامه کشور
 • پاسپورت
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت هویتی دارای عکس (صادر شده از ارگان دولتی و قانونی و صادر شده از دانشگاه)
 • سایر مدارک ملی (برای هر نوع کشور فرق دارد)

اطلاعات لازم برای اثبات آدرس در فرم kyc

 • پاسپورت
 • کارت شناسایی
 • کارت اقامت
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت بیمه
 • قبض تلفن، گاز یا برق
 • گزارش حساب بانکی یا دفترچه حساب پس انداز
 • اظهارنامه عدم انجام کار خلاف

اهمیت انجام فرایند KYC چیست؟

اهمیت kyc در سال‌های اخیر برای تعداد اندکی از کسب و کارها مطرح بود. اما هم اکنون، بسیاری از کسب و کارها همانند موسسات بیمه، بانک‌ها و سایر مراکز ارائه کننده تسهیلات مالی از فرم kyc استفاده می‌کنند. چون فرآیند KYC به مدیران کسب و کارها کمک می‌کند تا اطلاعات دقیقی از مشتریان خود داشته باشند. حتی در صرافی‌های ارز دیجیتال از کاربران خواسته می‌شود تا اطلاعات هویتی خود را در فرم kyc ارائه بدهند. به طوری که حتی افراد حقوقی هم باید احراز هویت شوند. در صورتی که اطلاعات اثبات هویتی به صرافی‌ها ارائه نشود، پشتیبانی برای پیگیری روند امور مالی وجود نخواهد داشت.

اهمیت kyc در رشد کسب و کارها چیست؟

به نظر می‌رسد که شناسایی مشتریان kyc باعث شود تا مشتریان بانک‌ها، زمان زیادی را صرف درج اطلاعات کنند. این در حالی است که رشد کسب و کارها با احراز هویت kyc بسیار بیشتر از زمان اتلاف شده آن‌ها برای درج اطلاعات می‌باشد. سهم زیادی که kyc در رشد کسب و کارها دارد، به 4 عنصر اصلی تشکیل دهنده آن مربوط می‌شود. پذیرش سیاست‌ها، مراحل شناسایی، نظارت بر تراکنش‌ها و مدیریت ریسک همان چهار عنصر اساسی تشکیل دهنده kyc هستند. پذیرفتن این 4 عنصر مهم و عمل کردن به آن‌ها موجب می‌شود تا حجم زیادی از سرمایه به طور مشکوک از چرخه کسب و کار خارج نشود. به طور کلی، احتمال انجام کارهایی مانند پولشویی و فعالیت‌های مجرمانه همانند خارج کردن مبلغ زیادی از هزینه سرمایه گذاری شده توسط هکرها به صفر خواهد رسید.

احراز هویت kyc در ارز دیجیتال

در گذشته، تعداد کمی از صرافی‌ها از kyc در ارز دیجیتال استفاده می‌کردند. در حال حاضر، شاید باورش سخت باشد که احراز هویت kyc راه حل موثری برای شناسایی مشتریان در ارز دیجیتال است. چرا که ماهیت ارز دیجیتال به ناشناس بودن مشتریان آن مربوط می‌شود. این درحالی است که صرافی‌های ارز دیجیتال از فرم kyc برای تمامی مشتریان خود استفاده می‌کنند. دلیل استفاده از kyc در ارز دیجیتال به پایبند بودن صرافی‌ها به قوانین کشور و مطابقت فعالیت آن‌ها با قوانین نظارتی مربوط می‌شود.

البته مزایای kyc در ارز دیجیتال زمانی مشخص خواهد شد که هکرها به اطلاعات مالی شما در ارز دیجیتال دست پیدا کنند و راه قانونی برای پیگیری ثروت خود نداشته باشید. در این شرایط، اگر از kyc استفاده کرده باشید، به سادگی می‌توانید مراحل قانونی را با شکایتی مبتنی بر ادعای مالکیت اموال خود در پیش بگیرید. چون که اطلاعات هویتی شما در kyc تایید شده است و نیازی به اثبات دوباره هویت خود نیستید. در حقیقت، هدف اصلی اجباری شدن kyc در ارز دیجیتال، مهار کنترل‌شده فعالیت‌های غیر قانونی و برجسته کردن رفتارهای مشکوک افراد بود. به صورتی که به تدریج، افراد سودجو در زمینه پولشویی و تروریسم در ارز دیجیتال از چرخه حذف می‌شوند.

احراز هویت kyc در ارز دیجیتال

احراز هویت kyc در بایننس

از زمانی که بایننس اعلام کرده است که از ارائه خدمات به مشتریان ایرانی در kyc خودداری کرده است، افراد زیادی دچار تشویش ذهنی شده اند. دلیل سختگیری‌های زیادی که بایننس دارد، به احراز هویت و kyc مربوط می‌شود. در صورتی که اطلاعات هویتی خود را به طور کامل ارائه کنید و هیچ گونه راهی برای رد شدن kyc در بایننس وجود نداشته باشد، به راحتی قادر خواهید بود که فعالیت خود را آغاز کنید. البته استفاده از kyc در بایننس برای این صرافی ارز دیجیتال هم مفید و موثر بوده است. زیرا بایننس می‌تواند یک لایه امنیتی برای حساب هر کاربر ایجاد کند. وجود لایه امنیتی اضافی موجب می‌شود تا کاربران در هر زمان و بدون وجود هیچ نوع محدودیتی به صرافی بایننس دسترسی داشته باشند. همچنین، بعد از طی کردن تمامی مراحل kyc در بایننس می‌توانید سرمایه بیشتری را از حساب خود بردارید.

kyc در پای نتورک چیست؟ | روش Kyc در pi network

kyc در پای نتورک به صورتی عمل می‌کند که مشتریان واقعی شما را از نرم افزارها و ربات‌ها به سادگی تشخیص می‌دهد. برای احراز هویت kyc در پای نتورک نیاز است تا از اطلاعات کارت شناسایی خود استفاده کنید. تمامی دو فرآیند احراز هویت در پای نتورک به صورت تدریجی برای همه مشتریان انجام می‌شود. بعد از تایید شدن حساب کاربری، با کلیک کردن بر روی گزینه انتقال می‌توانید فرآیند انتقال رمزارز پای را انجام بدهید.

سوالات متداول kyc

اهمیت انجام فرایند KYC چیست؟

اهمیت انجام فرایند KYC که برای بسیاری از کسب و کارها مشخص شد، آن‌ها از این فرآیند استفاده کردند. پذیرش سیاست‌ها، مراحل شناسایی، نظارت بر تراکنش‌ها و مدیریت ریسک همان اهمیت فرآیند KYC به شمار می‌آیند.

اهمیت kyc در رشد کسب و کارها چیست؟

زمانی که میزان کلاهبرداری و سوء استفاده افراد سودجو با استفاده از احراز هویت kyc به صفر کاهش پیدا کند، کسب و کارها رشد پیدا می‎کنند.

Kyc مخفف چیست؟

Kyc مخفف عبارت Know Your Customer و به معنای شناخت مشتریان می‌باشد.

احراز هویتkyc چیست؟

احراز هویت kyc یک فرآیند استاندارد برای جلوگیری از ریسک معاملات در سرمایه گذاری می‌باشد. این راه، یک نوع روش رسمی و الزامی برای موسسات مالی، بیمه و صرافی‌های ارز دیجیتال است.

مراحل kyc چیست؟

دو بخش از مراحل kyc برای اکثر موسسات مالی، بیمه‌‎ها و صرافی‌های ارز دیجیتال به یک گونه است. مشخص است که مراحل kyc برای هر دو دسته متفاوت باشد. البته عکس این موضوع هم صدق می‌کند. اطلاعاتی مانند اثبات هویت و اثبات آدرس در فرم‌های kyc می‌توانند مشابه باشند.

آیا احراز هویت بایننس با مدارک جعلی امن است؟

پس از احراز هویت بایننس با مدارک جعلی، حساب شما مسدود خواهد شد و راهی برای دریافت مجدد حساب کاربری خود ندارید.

منبع: آی‌کاپ

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
  سلام وقتتون بخیر بنده توی برنامه ی bitcoin legend درحال استخراج bcl هستم و توی قسمتی نوشتی برداشت بعد از kyc حالا من موندم این kyc رو چطور باید انجام بدم؟؟؟
  محمد راضی زاده ۲ سال قبل