تصویر امهال تسهیلات بانکی و امهال وام چیست؟

امهال تسهیلات بانکی و امهال وام چیست؟

آخرین ویرایش:
انتشار:
0 دیدگاه
title

امهال تسهیلات بانکی یعنی چه و یا “امهال تسهیلات بانکی چیست” جزو سوال‌های رایج افرادی است که در پرداخت تسهیلات خود با مشکل مالی روبرو شده اند. همانطور که حدس زده اید، امهال در تسهیلات به معنای مهلت دادن در بازپرداخت آن است که شرایط ویژه‌ای دارد.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد امهال اقساط بانکی ارائه بدهیم.

امهال تسهیلات بانکی یعنی چه (بررسی معنی امهال بانکی)


امهال در لغت نامه فارسی دهخدا به معنای مهلت، فرصت دادن و تمدید مدت کردن است. همانطور هم که می‌دانید، تسهیلات به معنای وام است. اگر معنای این دو واژه را در کنار یکدیگر قرار بدهیم، در پاسخ به “امهال تسهیلات یعنی چه” باید به مهلت دادن در بازپرداخت وام بدون جریمه تاخیر اشاره کنیم.

به بیانی دیگر، امهال در وام به مدت زمان مشخصی گفته می‌شود که به فرد بدهکار داده می‌شود تا بدهی خود را بازپرداخت نماید. برای مثال، در مواقعی که افراد با مشکلات خسارت‌های طبیعی، دست و پنجه نرم می‌کنند و بحث درآمد آن‎ها با مشکل مواجه می‌شود؛ یک تاخیر زمانی در بازپرداخت وام آن‌ها اتفاق می‌افتد.

به طور کلی، امهال وام در چندین ماه است و شرایط خاصی برای آن در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، در ابتدای دوران همه‌گیری کرونا، امهال تسهیلات برای عده‌ای از افراد ارائه شد که به واسطه آن توانستند بازپرداخت اقساط خود را در مدت طولانی‌تری انجام بدهند.

بیشتر بخوانید: برآورد تسهیلات

4 نکته مهم درباره امهال تسهیلات در بخشنامه بانک مرکزی


در بخش زیر، نکات مهم و لازم برای دریافت امهال تسهیلات از بانک را بررسی کردیم که باید آن‌ها را بدانید. این نکات عبارتند از:

  1. در گذشته، امهال تسهیلات بانکی فقط برای مطالبات غیر جاری بوده است. اما در حال حاضر، پدیده امهال برای هر دو مطالبات جاری و غیر جاری امکانپذیر است. بنابراین، شما می‌توانید تبديل تسهیلات مشارکت مدنی به تسهیلات فروش اقساطی سهم الشرک بانک را هم با امهال تسهیلات انجام بدهید.
  2. در مطالبات بانک‌ها، موسسه اعتباری تنها در صورتی مجاز به تغيير طبقه بدهی مشتری است که آن فرد، حداقل 20 درصد از كل مطالبات امهال شده را پرداخت کند.
  3. تسهیلات بانکی به 2 دسته کلی تسهیلات مبادله‌ای و تسهیلات مشارکتی تقسیم می‌شوند. بازپرداخت هر کدام از این تسهیلات، به تعهد تسهیلات گیرنده به پرداخت اصل و سود تسهیلاتی که از بانک یا موسسه اعتباری دریافت کرده، بستگی دارد. براساس همین قرارداد، فرد باید بازپرداخت خود را به صورت اقساطی یا بصورت یکجا به بانک یا موسسه اعتباری تسهیلات دهنده انجام بدهد.
  4. در این حوزه، تا زمانی که در پرداخت مطالبات بانک‌ها (چه بصورت یکجا و چه بصورت اقساطی) تاخیری نباشد، مطالبات بانک از تسهیلات گیرنده به نام مطالبات جاری شناخته می‌شود. اما اگر تاخیری در پرداخت اقساط اتفاق بیافتد، مطالبات بانک‌ها از حالت جاری به مطالبات غير جاری تغيير می‌کند. لازم به ذکر است که جریمه مالی هم برابر با قرارداد به آن فرد تعلق می‌گیرد. (در کل، مطالبات غیر جاری به در یکی از 3 طبقه‌ی سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول قرار می‌گیرند.)

خوب است بدانید که شرایط امهال را می‌توانید در سایت رسمی بانک مرکزی به نشانی www.cbi.ir مطالعه کنید. بخشی از این شرایط عقود غیر مشارکتی را در صفحه‌ی زیر، می‌بینید:

بخشنامه امهال بانک مرکزی
بخشنامه امهال بانک مرکزی

فرق امهال و استمهال چیست

استمهال در نقطه مقابل امهال قرار دارد. زیرا، در استمهال بانکی جریمه تاخیری در روند مهلت دادن به فرد بدهکار صورت می‌گیرد. به طوری که اصل فرع و جریمه های مشتعمل یک تکه می‌شوند. سپس، در جایگاه وام یا بدهی جدید با عقد قرادادی جدید تمدید خواهد شد.

پاسخ به 2 سوال رایج درباره امهال اقساط بانکی


امهال بدهی بانکی چیست؟

امهال بدهی به معنای مهلت دادن به فرد بدهکار برای بازپرداخت بدهی تسهیلات بانکی است که در این جریمه تاخیری لحاظ گرفته نمی‌شود.

تفاوت امهال و استهمال تسهیلات بانکی در چیست؟

امهال تسهیلات بانکی به معنای فرصت دادن برای بازپرداخت تسهیلات بدون جریمه تاخیر است. در حالی که استهمال تسهیلات در نقطه مقابل این موضوع قرار دارد.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما