با توجه به دریافت مجوزهای اولیه جهت رونمایی از خدمت سفته الکترونیکی در کاپ و اینکه با استفاده از این خدمت می توان در هر زمان و مکانی سفته دریافت کرد. ضروری است نگاهی به این وسیله پرداخت غیرپولی داشته باشیم. این خدمت امن به زودی در اپلیکیشن کاپ ارائه خواهد شد. در ادامه می توانید در مورد سفته الکترونیکی و نحوه دریافت آن بیشتر بخوانید.

سفته چیست؟

سفته نوعی تعهد به حساب می‌آید. که در قبال آن، شخص ارائه دهنده سفته تضمین می‌دهد، در زمان مقرر، مبلغ مشخص هماهنگ شده را به طرف مقابل بازگرداند. از آن جایی که این برگه‌ها به امضای بانک رسیده و از وزارت اقتصاد و دارایی شماره ثبت دارند، وجاهت قانونی پیدا کرده و قابل پیگری خواهند بود.

سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی یا اینترنتی یکی از ده‌ها خدماتی است. که همسو با پیشرفت تکنولوژی و گسترش دنیای ارتباطات، به صورت الکترونیکی درآمده است. شیوع بیماری کرونا در سال گذشته، تلنگری بود که باعث شد، روندِ مجازی و الکترونیکی شدن خدمات متعددی با سرعت بیشتری عملی شود. سفته الکترونیکی در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ به جمع انبوه خدماتی پیوست که به حالت مجازی درآمده‌اند. حالا می‌توان سفته را نیز به صورت الکترونیکی خریداری کرده و بدون اتلاف انرژی، زمان و هزینه از فواید آن بهره‌مند شد.

سفته الکترونیکی - نحوه دریافت سفته الکترونیکی
سفته الکترونیکی راه حلی مطمئن و سریع برای ضمانت

کاربرد سفته الکترونیکی

بیشترین کاربرد سفته برای ضمانت دریافت وام است. اما در موقعیت‌های دیگری هم کاربرد پیدا می‌کند. به عنوان مثال ممکن است سفته برای تضمین کردن تعهد بین دو نفر رد و بدل شود. همچنین سفته در جایگاه تعهد کاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی شرکت‌ها و صاحبان کار برای تضمین و تعهد کاری از کارمندان خود سفته دریافت می‌کنند. قبلا سفته‌ها به صورت کاغذی بین افراد تبادل می‌شدند.
در حال حاضر بانک ها این خدمت را ارائه می دهند. اخیرا نیز قانونی وجود دارد که به ازای هر کد ملی می توان ۴ سفته دریافت کرد. دریافت سفته از بانک هم خطر جعلی بودن را کاهش می دهد و نیز امکان پرداخت مبلغی بیشتر بابت هر برگ سفته را به صفر می رساند. در روش دریافت الکترونیک سفته، همانند دریافت از بانک این امنیت وجود دارد و نیازی به پرداخت مبلغ مازاد بابت هر برگ سفته هم نیست.

بعلاوه اینکه در روش غیرحضوری شما می توانید. در هر مکان و هر ساعتی از شبانه روز نسبت به دریافت سفته اقدام کنید. لذا توصیه می شود جهت تهیه سفته از طریق بانک یا به شکل غیرحضوری و یا بزودی از طریق اپلیکیشن کاپ اقدام کنید.
اما امروزه با الکترونیکی شدن سفته ، تنها کافی است، فایل pdf سفته الکترونیکی را به همراه شماره و شناسه معتبر به شخص گیرنده ارائه داد. این نکته را در خاطر داشته باشید. که اگر زمانی pdf یا حتی شماره شناسه سفته را گم کردید، باز هم سفته شما از طریق کد ملی‌تان قابل پیگیری است.

برای خرید سفته الکترونیکی چه مدارکی نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای تهیه و خرید سفته، همان مدارک شخصی افراد هستند. این مدارک و اطلاعات شامل کد ملی، شماره موبایل، شماره حساب، مبلغ، تاریخ سررسید و عنوان بانک عامل می‌شوند. با ارائه این مشخصات و پرداخت هزینه، سفته‌ در خواست شده شما، صادر خواهد شد.

الکترونیکی شدن سفته چه مزایایی دارد؟

۱- الکترونیکی شدن سفته از مزایای قابل توجهی برخوردار است که صرفه جویی در زمان و هزینه از واضح‌ترینِ آن‌هاست.
۲- دریافت سفته الکترونیکی با سرعت بالاتری همراه است؛ به طوری که پس از ثبت درخواست، فورا سفته صادر خواهد شد.
۳- خرید اینترنتی سفته بانکی از امنیت بیشتری برخوردار است. این سفته ها با یک شناسه یکتا قابل شناسایی هستند که مورد تایید کلیه بانک ها می باشد و ریسک جعلی بودن در صورت تهیه سفته از مبادی غیررسمی را به هیچ عنوان ندارد.
۴- امکان دریافت و خرید سفته الکترونیکی بسیار ساده‌تر از خرید سفته کاغذی است. شما می‌توانید در هر نقطه جغرافیایی که هستید، تنها با اتصال به اینترنت خرید خود را به ثمر برسانید. پس از ثبت درخواست، سفته مورد نظر به صورت آنی برای شما صادر خواهد شد.

نحوه پشت نویسی سفته الکترونیکی (ظهرنویسی) بابت ضمانت چگونه است؟

همان‌طور که برای دریافت چک که قبلا اطلاعات دیگری در آن وارد شده است، لازم است که آن را پشت نویسی کنیم، سفته‌ها هم به پشت نویسی نیاز دارند. تنها تفاوت پشت نویسی چک و سفته در این است که سفته را دارنده آن امضا و تایید می‌کند، چک را گیرنده. این پشت نویسی در سفته با عنوان «ظهرنویسی» شناخته می‌شود. زمانی که شما به صورت سنتی سفته را خریداری می‌کنید، قبل از تحویل آن به شخص سوم یا همان گیرنده، سفته را ظهرنویسی خواهید کرد. برای سفته الکترونیکی هم به همین منوال بخش «ظهرنویسی» در اپلیکیشن کاپ در نظر گرفته خواهد شد. پس از ورود به اپلیکیشن کاپ، در سربرگ مشخص شده «ظهرنویسی»، اطلاعات را کامل کرده و ثبت می‌کنید. از آن جایی که قبل از قسمت «ظهرنویسی»، سربرگ «صدور» تکمیل و ثبت شده است، علاوه بر آن اطلاعات، کد سفته را هم در بخش «ظهرنویسی» درج کنید.

سفته الکترونیکی -پشت نویسی سفته الکترونیکی (ظهرنویسی)
امکان اشتباه و خط خوردگی در پشت نویسی سفته الکترونیکی وجود ندارد.


سفته الکترونیکی را از چه سایتی می توان دریافت کرد؟

اگر کسی بخواهد به صورت سنتی سفته خریداری کند، باید به بانک مراجعه کرده و به همان مقداری که در نظر دارد، سفته تهیه کند. علاوه بر این، بعضی از دکه‌های روزنامه فروشی هم این سفته‌ها را به فروش می‌رسانند. اما اگر خرید سفته الکترونیکی را ترجیح می‌دهید؛ در حال حاضر هنوز خدمت سفته الکترونیکی به صورت کامل رونمایی نشده است اما پس از رونمایی از این خدمت طبعا بهترین سایت سفته الکترونیکی، سایت و اپلیکیشن کاپ به عنوان معتبرترین اپلیکیشن و سامانه دریافت سفته الکترونیکی می باشد. تنها کافی است اپلیکیشن کاپ را در گوشی همراه خود نصب کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفته مورد نیاز خود را تهیه کنید.

هزینه سفته الکترونیکی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

قیمت سفته در سال ۱۴۰۰ تغییر نکرده است و همان مبلغ قدیمی است. این را هم اضافه کنیم که قیمت سفته سنتی و کاغذی، تفاوتی با قیمت سفته الکترونیکی ندارد. تنها فرقی که در این میان به وجود آمده، انجام تمامی امور دریافت سفته به صورت کاملا مجازی و اینترنتی است. شما موظف هستید بابت هر یک میلیون تومان سفته‌ الکترونیکی که از بانک دریافت می‌کنید، مبلغ ۵۰۰ تومان پرداخت کنید. به عنوان مثال اگر کسی قصد دریافت ۲۰ میلیون سفته الکترونیکی را داشته باشد، می‌تواند دو برگه سفته ۱۰ میلیون تومانی یا چهار برگه سفته ۵ میلیون تومانی را دریافت کند. این ۵۰۰ تومان، نیم هزارم مبلغ اسمی سفته‌هایی است که دریافت کرده‌اید. شخصی که ۲۰ میلیون تومان سفته دریافت کرده، ۱۰٫۰۰۰ هزار تومان بابت سفته‌ ها پرداخت خواهد کرد. این مبلغ به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز خواهد شد.

جدول نرخ فروش سفته اینترنتی

در جدول زیر می توانید نرخ سفته اینترنتی با مبالغ مختلف را مشاهده نمایید:

 نرخ فروش سفتهمبلغ اسمی سفته
۵۰۰ تومان 1 میلیون تومان 
2500 تومان 5 میلیون تومان 
5000 تومان 10 میلیون تومان 
10.000 تومان 20 میلیون تومان 
25.000 تومان۵۰ میلیون تومان 
50.000 تومان 100 میلیون تومان 

محاسبه آنلاین قیمت سفته

محاسبه نرخ سفته بسیار آسان است و نیازی به سیستم محاسبه آنلاین قیمت سفته نخواهید داشت، مطابق جدول فوق فقط کافی است مبلغ مورد نظر خود را (بر حسب میلیون تومان) در مبلغ ۵۰۰ تومان ضرب نمایید.
همچنین در هنگام دریافت سفته الکترونیکی از طریق اپلیکیشن کاپ این مبلغ به طور خودکار برای شما محاسبه خواهد شد.

مدت زمان دریافت سفته الکترونیکی چقدر است؟

برای دریافت سفته به صورت سنتی و کاغذی علاوه بر این که لازم است، به صورت حضوری به بانک مراجعه کنید، مجبور خواهید بود چند ساعتی را منتظر صدور و دریافت سفته بمانید. اما اگر خرید سفته الکترونیکی را انتخاب کنید، راه هموارتری را پیش رو خواهید داشت. برای خرید سفته الکترونیکی تنها کافی است وارد اپلیکیشن کاپ شده و در قسمت مشخص، درخواست خرید سفته الکترونیکی خود را ثبت کنید. با واریز پول، سفته الکترونیکی به صورت آنی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ضمانت سفته الکترونیکی

امکان دارد کسی که خواهان سفته از شماست، درخواست یک ضامن هم داشته باشد. ضامنی که پشت سفته را برای شما امضا کرده و متعهد بودن شما را تضمین کند. در این موقعیت، شما موظف خواهید بود که در بخش ضامنت سفته، مشخصات ضامن خود را به همراه، شماره یکتا سفته و کد ملی صادر کننده آن ذکر کنید. به غیر از موارد گفته شده، احتیاجی به پر کردن باقی فیلدها نیست. مورد دیگر این که، نیازی نیست ضامن شما ویژگی‌های خاصی مثل کارمند بودن داشته باشد. یک فرد حقیقی معمولی هم می‌تواند به عنوان ضامن پشت سفته شما را امضا کند؛ یک فرد حقیقی یا حقوقی با مشخصات واضح و کامل.

تسویه سفته الکترونیکی

تسویه سفته الکترونیکی زمانی انجام می‌شود که مثلا شما بخواهید مبلغ ۱۰ میلیون تومان از ۲۰میلیونی که بابتش سفته داده‌اید را تسویه کنید. در این موقعیت ۱۰ میلیون تومان یا هر مبلغ دیگری که مد نظر دارید را تسویه کرده و صاحب اصلی خود باز می‌گردانید. برای این کار کد شناسه مربوط به سفته را وارد کادر مربوطه کرده و مبلغ واریزی خود را ثبت می‌کنید. مبلغ پرداخت شده به عنوان هزینه تسویه شده در دیتابیس ثبت خواهد شد و نیازی نیست بابت آن نگران باشید. در مقابل، لازم است تا تایید شخص گیرنده را هم دریافت کنید.

واخواست و ابطال

اگر زمانی شخصی که سفته ارائه داده است، نتوانست مبلغ مورد توافق را برگرداند، تعهد او زیر سوال خواهد رفت. در این شرایط، دریافت کننده سفته این حق را خواهد داشت که جهت برگشت زدن سفته‌ ها اقدام کند.
واخواست همان زمانی است که بین طرفین، برای برگرداندن پول به توافق رسیده است.
ابطال یک حالت توافقی است، به این صورت که مثلا شما زودتر از زمان مقرر مبلغ امانت گرفته شده خود را به صاحب اصلی برگردانده‌اید. در این شرایط سفته ابطال خواهد شد.

منبع : سایت کاپ