تصویر سفته الکترونیکی چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

سفته الکترونیکی چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟

فهرست عناوین

با دریافت مجوزهای اولیه برای بهره‌برداری از خدمت سفته الکترونیکی و استفاده از آن در هر زمان و مکانی، ضروری است تا آشنایی کاملی با این نوع خدمات پرداخت غیرپولی داشته باشیم. این خدمت امن در اپلیکیشن آی‌کاپ ارائه خواهد شد. در ادامه می توانید در مورد سفته الکترونیکی و نحوه دریافت آن بیشتر بخوانید.

سفته چیست؟

سفته نوعی تعهد به حساب می‌آید که شخص ارائه دهنده سفته در قبال آن، تضمین می‌دهد در زمان مقرر، مبلغ مشخص شده را به طرف مقابل بازگرداند. ابتدا، این برگ حقوقی از طریق گواهی امضای دیجیتال که کاربر قبلا ثبت کرده؛ توسط صادر کننده سفته امضا می‌شود. سپس، امضای بانک عامل ثبت و در مرحله آخر بر اساس اطلاعات صحیح و اصالت سنجی شده، سفته الکترونیک در وجه گیرنده صادر می‌گردد.

همزمان هم این سفته الکترونیک به همراه امضای دیجیتال صادرکننده و بانک عامل در سامانه‌های وزارت اقتصاد و دارایی از طریق شناسه 16 رقمی خزانه داری کل کشور، ثبت و قابل پیگیری و شناسایی است. بنابراین سفته الکترونیک، کاملا مورد از سوی قانون تایید شده است و شما از طریق پیگیری‌های قضایی می‌توانید آن را پیگیری کنید.

سفته الکترونیکی چیست؟

سفته الکترونیکی یا اینترنتی یکی از ده‌ها خدماتی است که همسو با پیشرفت تکنولوژی به صورت آنلاین می‌توانید آن را دریافت کنید. شیوع بیماری کرونا در سال گذشته، تلنگری بود که باعث شد تا روندِ مجازی و الکترونیکی شدن خدمات متعددی با سرعت بیشتری عملی شود. سفته الکترونیکی در مرداد ماه سال ۱۳۹۹ به جمع انبوه خدماتی پیوست که به حالت مجازی درآمد. اکنون، می‌توان سفته را به صورت آنلاین خریداری کنید و بدون اتلاف انرژی، زمان و هزینه از فواید آن بهره‌مند شوید.

سفته الکترونیکی - نحوه دریافت سفته الکترونیکی
سفته الکترونیکی راه حلی مطمئن و سریع برای ضمانت

کاربرد سفته الکترونیکی

بیشترین کاربرد سفته الکترونیکی برای ضمانت دریافت وام و تسهیلات است. اما در موقعیت‌های دیگری هم کاربرد دارد. به عنوان مثال، سفته دیجیتال ممکن است برای تضمین کردن تعهد بین دو نفر رد و بدل شود. همچنین، سفته دیجیتال در جایگاه تعهد کاری هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، برخی از شرکت‌ها و صاحبان کار برای تضمین و تعهد کاری از کارمندان خود سفته دریافت می‌کنند. در حقیقت، کاربرد سفته الکترونیکی شبیه به سفته‌های کاغذی در گذشته است که بین افراد تبادل می‌شدند.

چرا از سفته الکترونیک استفاده کنیم؟

در حال حاضر بانک ها، سفته‌های فیزیکی را ارائه می دهند. این در حالی است که اکثر استفاده کنندگان از سفته های کاغذی با چالش محدودیت برگه های سفته روبرو هستند. به طور مثال، سفته‌ها در اعداد رندی مثل 5 میلیون تومان، 10میلیون تومان و یا 20 میلیون تومان از رایج ترین ارقام سفته کاغذی هستنند. متقاضیانی که عدد رندی لازم دارند، همواره یک چالش بزرگ است که باید تعداد برگ سفته‌ها را بیشتر از مقدار موردنیاز خریداری کنند. اما با وجود سفته الکترونیک، شما دقیقا به همان اندازه مبلغی که نیاز دارید، می‌توانید آن را در وجه فرد و یا سازمان مربوطه سفته صادر کنید.

علاوه براین، دریافت سفته به صورت الکترونیک نسبت به سفته‌های کاغذی امکان خطر جعلی بودن را کاهش می‌دهد. همچنین، امکان پرداخت مبلغی بیشتر بابت هر برگ سفته را به حداقل می‌رساند. در ضمن، در روش غیرحضوری در هر مکان و هر ساعتی از شبانه روز می‌توانید نسبت به دریافت سفته اقدام کنید. بنابراین، توصیه می‌کنیم تا برای دریافت سفته از طریق بانکهای عامل به صورت غیر حضوری از طریق اپلیکیشن آی‌کاپ اقدام کنید.

بعلاوه اینکه در روش غیرحضوری شما می توانید. در هر مکان و هر ساعتی از شبانه روز نسبت به دریافت سفته اقدام کنید. لذا توصیه می شود جهت تهیه سفته از طریق بانک یا به شکل غیرحضوری و یا بزودی از طریق اپلیکیشن آی‌کاپ اقدام کنید.

برای خرید سفته الکترونیکی چه مدارکی نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای تهیه و خرید سفته، همان مدارک شخصی افراد هستند. این مدارک و اطلاعات شامل کد ملی، شماره موبایل، شماره حساب، مبلغ، تاریخ سررسید و عنوان بانک عامل می‌شوند. با ارائه این مشخصات و پرداخت هزینه، سفته‌ در خواست شده شما، صادر خواهد شد.

امروزه با الکترونیکی شدن سفته، تنها کافی است که فایل pdf سفته الکترونیکی را به همراه کد ملی خود و شناسه معتبر خزانه داری کل کشور به شخص گیرنده ارائه داد. این نکته را در خاطر داشته باشید. که اگر زمانی pdf یا حتی شماره شناسه سفته را گم کردید، باز هم سفته شما از طریق کد ملی‌تان قابل پیگیری است.

الکترونیکی شدن سفته چه مزایایی دارد؟

  • الکترونیکی شدن سفته از مزایای قابل توجهی برخوردار است که صرفه جویی در زمان و هزینه از واضح‌ترینِ آن‌هاست.
  • دریافت سفته الکترونیکی با سرعت بالاتری همراه است. به طوری که پس از ثبت درخواست، فورا سفته صادر خواهد شد.
  • خرید اینترنتی سفته الکترونیکی از امنیت بیشتری برخوردار است. این سفته‌ها با یک شناسه یکتا قابل شناسایی هستند که مورد تایید کلیه بانک ها است. به همین دلیل است که ریسک جعلی بودن در صورت تهیه سفته از مبادی غیررسمی را به هیچ عنوان ندارد.
  • امکان دریافت و خرید سفته دیجیتالی بسیار ساده‌تر از خرید سفته کاغذی است. شما می‌توانید در هر نقطه جغرافیایی که هستید، تقاضای دریافت سفته دیجیتالی را در آی‌کاپ ارسال کنید. پس از ثبت درخواست، سفته دیجیتالی مورد نظر به صورت آنی برای شما صادر خواهد شد.

نحوه پشت نویسی سفته الکترونیکی (ظهرنویسی) بابت ضمانت چگونه است؟

همان‌طور که برای دریافت چک لازم است که آن را پشت نویسی کنیم، سفته‌ها هم برای انتقال تعهدات به فرد دیگری به پشت نویسی نیاز دارند تا ظهرنویسی شوند. تنها تفاوت پشت نویسی چک و سفته در این است که سفته را دارنده آن امضا و تایید می‌کند. در مقابل، چک را گیرنده آن امضا می‌کند. این پشت نویسی در سفته با عنوان «ظهرنویسی» شناخته می‌شود.

زمانی که شما به صورت سنتی سفته کاغذی را خریداری می‌کنید؛ قبل از تحویل آن به شخص سوم یا همان گیرنده، سفته الکترونیکی را ظهرنویسی خواهید کرد. برای سفته الکترونیکی بخش «ظهرنویسی» در اپلیکیشن آی‌کاپ در نظر گرفته خواهد شد.

پس از ورود به اپلیکیشن آی‌کاپ، بخش مشخص شده «ظهرنویسی»، اطلاعات فرد سوم به عنوان دریافت کننده سفته را کامل و ثبت می‌کنید. با توجه به اینکه قبل از بخش «ظهرنویسی»، صدور سفته توسط صادر کننده آن انجام شده است. بنابراین، فقط فرد گیرنده سفته دیجیتالی، امکان دسترسی به آن سفته را در جهت ظهرنویس دارد. همچنین، این فرد می‌تواند مشخصات فرد سوم به عنوان دریافت کننده سفته را وارد کرد تا عملیات ظهرنویسی را با موفقیت به پایان برساند.

سفته الکترونیکی -پشت نویسی سفته الکترونیکی (ظهرنویسی)
امکان اشتباه و خط خوردگی در پشت نویسی سفته الکترونیکی وجود ندارد.


سفته الکترونیکی را از چه سایتی می توان دریافت کرد؟

اگر کسی بخواهد به صورت سنتی سفته خریداری کند، باید به بانک مراجعه کرده و به همان مقداری که در نظر دارد؛ سفته دریافت کند. علاوه بر این، بعضی از دکه‌های روزنامه فروشی هم این سفته‌ها را به فروش می‌رسانند. اما اگر خرید سفته الکترونیکی را ترجیح می‌دهید؛ در حال حاضر، هنوز خدمت سفته الکترونیکی به صورت کامل بهره‌برداری نشده است. اما پس از بهره‌برداری از این خدمت به آی‌کاپ به‌عنوان معتبرترین اپلیکیشن و سامانه دریافت سفته دیجیتالی مراجعه کنید. برای این کار کافی است اپلیکیشن آی‌کاپ را در گوشی همراه خود نصب کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن سفته مورد نیاز خود را تهیه کنید.

هزینه سفته الکترونیکی در سال 1400 چقدر است؟

قیمت سفته در سال ۱۴۰۰ تغییر نکرده و همان مبلغ قدیمی است. این نکته را هم اضافه کنیم که قیمت سفته سنتی و کاغذی، تفاوتی با قیمت سفته الکترونیکی ندارد. تنها فرقی که در این میان به وجود آمده، انجام تمامی امور دریافت سفته به صورت کاملا مجازی و اینترنتی است. شما موظف هستید بابت هر یک میلیون تومان سفته‌ الکترونیکی که از بانک دریافت می‌کنید، مبلغ ۵۰۰ تومان پرداخت کنید.

به عنوان مثال، اگر کسی قصد دریافت ۲۰ میلیون سفته دیجیتالی را داشته باشد، می‌تواند دو برگه سفته ۱۰ میلیون تومانی یا چهار برگه سفته ۵ میلیون تومانی را دریافت کند. این ۵۰۰ تومان، نیم هزارم مبلغ اسمی سفته‌هایی است که دریافت کرده‌اید. شخصی که ۲۰ میلیون تومان سفته دریافت کرده، ۱۰.۰۰۰ هزار تومان بابت سفته‌‌ها پرداخت خواهد کرد. این مبلغ به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز خواهد شد.

جدول نرخ فروش سفته اینترنتی

در جدول زیر می توانید نرخ سفته اینترنتی با مبالغ مختلف را مشاهده نمایید:

 نرخ فروش سفتهمبلغ اسمی سفته
500 تومان 1 میلیون تومان 
2500 تومان 5 میلیون تومان 
5000 تومان 10 میلیون تومان 
10.000 تومان 20 میلیون تومان 
25.000 تومان50 میلیون تومان 
50.000 تومان 100 میلیون تومان 

محاسبه آنلاین قیمت سفته

محاسبه نرخ سفته بسیار آسان است و نیازی به سیستم محاسبه آنلاین قیمت سفته نخواهید داشت. مطابق جدول فوق فقط کافی است مبلغ مورد نظر خود را (بر حسب میلیون تومان) در مبلغ ۵۰۰ تومان ضرب نمایید.

همچنین در هنگام دریافت سفته الکترونیکی از طریق اپلیکیشن آی‌کاپ این مبلغ به طور خودکار برای شما محاسبه خواهد شد.

مدت زمان دریافت سفته الکترونیکی چقدر است؟

برای دریافت سفته به صورت سنتی و کاغذی علاوه بر این که لازم است، به صورت حضوری به بانک مراجعه کنید؛ مجبور خواهید بود چند ساعتی را منتظر صدور و دریافت سفته بمانید. اما اگر خرید سفته الکترونیکی را انتخاب کنید، راه هموارتری را پیش رو خواهید داشت. برای خرید سفته الکترونیکی تنها کافی است وارد اپلیکیشن آی‌کاپ شده و در قسمت مشخص، درخواست خرید سفته الکترونیکی خود را ثبت کنید. با واریز پول، سفته الکترونیکی به صورت آنی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ضمانت سفته الکترونیکی

امکان دارد کسی که خواهان سفته از شما است، درخواست یک ضامن هم داشته باشد. ضامنی که پشت سفته را برای شما امضا کرده و متعهد بودن شما را تضمین کند. در این موقعیت، شما موظف خواهید بود که در بخش ضمانت سفته، ضامن شما بایستی خود ابتدا احراز هویت کرده سپس گواهی امضای دیجیتال خود را ثبت نماید سپس با در دست داشتن مشخصات سفته ای که شما صادر کردید که شامل شماره یکتا سفته و کد ملی صادر کننده آن است، می‌توانید سفته مورد نظر را ضمانت نمایید. به غیر از موارد گفته شده، احتیاجی به پر کردن باقی فیلدها نیست.

مورد دیگر این است که نیازی نیست تا ضامن شما، ویژگی‌های خاصی مثل کارمند بودن داشته باشد. یک فرد حقیقی معمولی هم می‌تواند به عنوان ضامن پشت سفته شما را امضا کند. برای مثال، یک فرد حقیقی با مشخصات واضح و کامل.

تسویه سفته الکترونیکی

تسویه سفته الکترونیکی زمانی انجام می‌شود که مثلا شما بخواهید مبلغ ۱۰ میلیون تومان از ۲۰میلیونی که بابتش سفته را داده‌اید، تسویه کنید. در این موقعیت ۱۰ میلیون تومان یا هر مبلغ دیگری که مد نظر دارید را تسویه کرده و صاحب اصلی خود باز می‌گردانید. برای این کار کد شناسه مربوط به سفته را وارد کادر مربوطه کرده و مبلغ واریزی خود را ثبت می‌کنید. مبلغ پرداخت شده به عنوان هزینه تسویه شده در دیتابیس ثبت خواهد شد و نیازی نیست بابت آن نگران باشید. در مقابل، لازم است تا تایید شخص گیرنده را هم دریافت کنید.

واخواست سفته

اگر زمانی شخصی که سفته ارائه داده، نتواند مبلغ مورد توافق را برگرداند؛ تعهد او زیر سوال خواهد رفت. در این شرایط، دریافت کننده سفته این حق را خواهد داشت که جهت برگشت زدن سفته‌ ها اقدام کند.

واخواست همان زمانی است که بین طرفین، برای برگرداندن پول به توافق رسیده است.

واخواست همان زمانی است که بین طرفین، در ابتدا توافق شده است. ولی در زمان مقرر صادر کننده سفته تعهدات خود را انجام نمی‌دهد. لذا فرد گیرنده سفته می‌تواند با داشتن شناسه خزانه داری کل کشور و کد ملی صادر کننده سفته با مراحعه به مراکز قضایی نسبت به واخواست سفته اقدام کند.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

منبع : سایت آی‌کاپ

atefeh ajeli
دیدگاه کاربران

خریدسفته انلاین

علی رضا میرعرب رضی
پاسخ

خیلی مطلب مفیدی بود
این خدمات هر چی بیشتر بشه واقعا بهتره، واقعا نسل جدید عادت کردیم به الکترونیکی انجام دادن کارا. حتی الان کارت به کارت با عابر بانک هم برا خود من بشخصه سخت شده. اینکه بتونیم بدون حضور در صف های طولانی بانک ها کارهای ساده ای مثل دریافت سفته رو انجام بدیم، خیلی عالیه

مصطفی
پاسخ

سلام آقای مصطفی.
از اینکه بعد از خواندن این مقاله برای ما پیام گذاشتید، بسیار خرسندیم.
بله با ظهور شکل نوینی از سفته (سفته الکترونیکی) باید از امضای دیجیتال هم استفاده کنیم. چون امنیت و اعتبار این نوع امضا بسیار بالا است و نگرانی از بابت افراد دو طرف قرارداد وجود ندارد.
به نکته‌ی خوبی اشاره کردید که یکی از مزایای سفته الکترونیکی، عدم نیاز به زمان‌های طولانی و حتی هزینه گزاف است.
امیدواریم که بعد از استفاده از خدمات آی‌کاپ از سطح بالای کیفیت و امنیت خدمات ما راضی باشید.
اگر سوالی دارید، از کارشناسان متخصص ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
پاسخ

با سلام متاسفانه بعضی از کانون های بانک رسالت برای ثبت سفته اذیت میکنن و اصلا انجام نمیدن لطفا اگر امکانش وجود داره ثبت سفته رو به صورت الکترونیکی انجام بشه و این مشکل حل بشه

محمد رضایی
پاسخ

با عرض سلام و ادب به شما،
بزودی سفته های لازم جهت ارائه به بانک قرض الحسنه رسالت با اپلیکیشن آی‌کاپ به صورت غیرحضوری قابلیت ثبت و بارگزاری در سامانه اعتبارسنجی مرآت را خواهد داشت تا نیازی به حضور فیزیکی شما برا ارائه سفته ها به کانون ها نباشد.
اگر سوال دیگری درباره سفته الکترونیک دارید، از ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
پاسخ
دیدگاه شما