آیا برای ورود به هر صندوق سرمایه گذاری، نیاز به ثبت نام جداگانه دارم؟

خیر. کافی است یک بار در سامانه رسام ثبت نام کنید تا به راحتی به همه صندوق‌های سرمایه‌ گذاری دسترسی داشته باشید.

آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟

ویژگی‌هایی که صندوق های سرمایه گذاری دارند، آن‌ها را به یک انتخاب مطمئن و پرسود تبدیل کرده است. فعالیت تحت نظارت سازمان بورس، نقدشوندگی بالا، بازده مناسب و ریسک کم و مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها همان ویژگی‌های خوب هستند.

اطلاعات صندوق‌های سرمایه گذاری را چگونه پیدا کنیم؟

اولین مرجع شما، سایت تخصصی همان صندوق سرمایه گذاری مد نظر شما است. مهم‌ترین اطلاعات لازم برای شما، قیمت صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری صندوق است.

آیا برای ثبت نام در سامانه رسام و خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری نیاز به کد بورسی می باشد؟

خیر. سرمایه گذاری از طریق رسام، سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه محسوب می‌شود و برای خرید و فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها، داشتن کد بورسی الزامی نیست.

منظور از صدور واحد سرمایه گذاری چیست؟

صدور معادل خرید است. به فرآیند خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق، صدور گفته می‌شود.

منظور از ابطال واحد سرمایه گذاری چیست؟

ابطال معادل فروش است. به فرآیند فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق، ابطال گفته می‌شود.

صدور و ابطال واحدهای سرمایه گذاری به قیمت چه روزی انجام می‌شود؟

قیمت صدور و ابطال اعمال شده برای سرمایه گذار، بر اساس قیمت در روز انجام سفارش توسط صندوق (معمولا 1 الی 2 روز کاری بعد از ثبت سفارش) می‌باشد.

کارمزد سامانه رسام چقدر است؟

کارمزد سامانه معامالت رسام وابسته به مبلغ و تعداد صدور می‌باشد. این مقدار 0.0005 ارزش صدور است که مبلغ آن بین 1000 تا 25000 تومان می‌باشد.

صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری نهادهای مالی هستند که پول و دارایی سرمایه گذاران را با تجربه و تخصص خود، به بهترین شکل ممکن مدیریت می‌کنند. این صندوق‌ها با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس شده و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند.

همه چیز درباره صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری رسام در آی‌کاپ

سرمایه گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری موجب حفظ پول و سرمایه شما می‌شود. چون ریسک صندوق‌های سرمایه گذاری بسیار کم است و بازده مناسبی دارند. اپلیکیشن آی‌کاپ توانسته تا راهی آسان و کم ریسکی را برای ورود به بازار سرمایه به شما ارائه بدهد. حتی اگر سرمایه‌ی خردی دارید، می‌توانید از صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری استفاده کنید تا به مقیاس بزرگی از آن دست پیدا کنید. در ادامه، ابتدا به چند پرسش رایج درباره سامانه معاملات رسام اشاره می‌کنیم، سپس به بررسی مزیت‌های این سامانه می‌پردازیم.

1- آیا سامانه رسام مجوز فعالیت دارد و سرمایه گذاری از طریق آن قانونی ست؟

سامانه معامالت رسام متعلق به شرکت پردازش اطالعات مالی و مشاور سرمایه گذاری پارت (سهامی خاص)، به شناسه‌ی ملی ۱۰۳۲۰۸۷۴۳۳۴ و شماره‌ی ثبت ۴۳۹۷۶۳ (تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار) می‌باشد. رسام، مجوزهای لازم را از سازمان بورس اخذ کرده و سرمایه گذاری از طریق آن کاملا قانونی ست.

2- چرا به جای سرمایه گذاری مستقیم در صندوق های سرمایه گذاری، از طریق سامانه رسام اقدام کنم؟

روند سرمایه گذاری در صندوق‌ها از طریق رسام به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود. ما دغدغه سرمایه گذاران را درک کرده و سامانه رسام را به دور از پیچیدگی‌های مرسوم بازار سرمایه در اختیار همه افراد گذاشته ایم. بنابراین به سادگی و در اسرع وقت، به انواع مختلف صندوق‌های سرمایه گذاری دسترسی خواهید داشت و هر زمان که مایل بودید می‌توانید ترکیب دارایی‌های خود را بهینه کنید.

3- سود تقسیمی صندوق‌های سامانه رسام به چه حسابی واریز می‌شود؟

سود سرمایه گذاری به حساب بانکی شما که در سامانه سجام ثبت شده، واریز می‌شود.

4- کمترین مبلغ مجاز برای سرمایه گذاری در صندوق‌ها چقدر است؟

کمترین مبلغ سرمایه گذاری، به اندازه ارزش خرید حداقل یک واحد سرمایه گذاری صندوق می‌باشد. بنابراین بستگی به قیمت واحد صندوق سرمایه گذاری مورد نظردارد. این میزان در طول زمان تغییر می‌کند.

مزایای صندوق‌ های سرمایه گذاری چیست؟

اگر مزیت سرمایه گذاری آنلاین در سامانه معاملات رسام آی‌کاپ را بدانید، با اطمینان خاطر می‎‌توانید صندوق‌های سرمایه گذاری را انتخاب کنید. این مزایا عبارتند از:

1- سرمایه گذاری آسان

صندوق‌ های سرمایه گذاری ، یک راه حرفه‌ای، مطمئن و در عین حال ساده هستند که می‌توانند سرمایه‌های خرد را به سرمایه‌گذاری‌ کلان تبدیل کنند. فرآیند تبدیل به صورتی است که می‌بایست صندوق سرمایه گذاری مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیش از انتخاب صندوق‌های سرمایه گذاری نیاز است تا به رتبه‌های متعدد آن‌ها برای ارزیابی توجه کنید. پس از مقایسه‌ی آن‌ها نسبت به یکدیگر می‌توانید انتخاب نهایی خود را برای سرمایه گذاری آسان داشته باشید.

2- نقد شوندگی دارایی

یکی از اصول مهم در سرمایه گذاری این است که به هدف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کنند. یعنی صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری می‌بایست آنقدر قدرت نقد شوندگی داشته باشند که در هر زمان بتوان آن‌ها را نقد کرد. البته در طی نقد کردن سرمایه‌ها نباید قیمت آن‌ها افت کند. این شرط در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری برقرار است. این در حالی است که نقد شوندگی بالا در بازار بورس وجود ندارد و پس از صرف زمان و هزینه‌ی زیاد می‌توانید به ارزش سرمایه‌ی خود دست پیدا کنید.

3- کاهش ریسک سرمایه گذاری

با انتخاب صندوق‌های سرمایه گذاری نیازی نیست تا تمامی سرمایه‌‎ی خود را به یک بازار خاص اختصاص بدهید. در واقع، متنوع بودن صندوق‌های سرمایه گذاری به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های متعددی برای سرمایه گذاری داشته باشید. حاصل انتخاب صندوق‌های متعدد این است که ریسک کلی شما کاهش پیدا می‌کند.

4- شفافیت بالا

سرمایه گذاری آنلاین در صندوق‌های سرمایه گذاری در آی‌کاپ با شفافیت بالا انجام می‌شود. این موضوع از همان زمان ابتدایی ورود به عرصه سرمایه گذاری آغاز می‌شود. یعنی شما می‌دانید که نام صندوق، نوع آن، بازدهی سالانه، بازدهی سه ماهه، بازدهی ماهانه، قیمت صدور و خالص ارزش دارایی چیست. علاوه براین، گزارش منظم از جزئی‌ترین بخش‌های معاملات و نحوه سرمایه گذاری در آن‌ها به شما کمک می‌کند تا همه‌ی موضوعات مختلف را برای انتخاب صندوق‌های سرمایه گذاری در نظر داشته باشید.

5- بازده مناسب صندوق‌های سرمایه گذاری

از آنجایی که صندوق‌های سرمایه گذاری در آی‌کاپ بدون ریسک و یا کم ریسک هستند، بازده کافی و مناسبی را دارند. این موضوع مهم و ارزشمند را می‌توان از میانگین بازدهی صندوق‌های سرمایه گذاری متوجه شد. برای مثال، در سال 99 می‌توانستید شاهد رشد 150 برابری بازده صندوق‌های سرمایه گذاری باشید. غیر از این موضوع، در گزارش‌هایی که از صندوق‌های سرمایه گذاری در آی‌کاپ ارائه می‌شوند، می‌توانید شاهد رشد مثبت صندوق‌ها باشید.

6- صرفه جویی ناشی از مقیاس

صرفه جویی ناشی از مقیاس در انتخاب صندوق‌های سرمایه گذاری بدین معنا است که شما نیازی به صرف هزینه‌ی زیادی برای گردآوری و تحلیل اطلاعات ندارید. چون هزینه به‌کارگیری نیروهای متخصص در جمع آوری اطلاعات از صندوق‌های سرمایه گذاری بین افراد مختلف تقسیم می‌شود. در نهایت، این هزینه به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. ناگفته نماند که این موضوع نمی‌تواند بر روی کیفیت تحلیل اطلاعات، تاثیر منفی بگذارد.

7- رسیدن به سرمایه گذاری کلان

هیچ نوع محدودیتی برای استفاده از خدمات سرمایه گذاری آنلاین در صندوق‌های سرمایه گذاری آی‌کاپ وجود ندارد. شما با هر نوع سرمایه و بودجه‌ای می‌توانید تا یکی از صندوق‌های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت را انتخاب کنید. خوب است بدانید که صندوق‌های سرمایه گذاری دارای سود و بازده بیشتری نسبت به بانک‌ها هستند. بنابراین با اطمینان خاطر می‌توانید از خدمات آی‌کاپ استفاده کنید.