چگونه تراکنش‌های پرداخت قبوض را پیگیری کنیم؟

برای پیگیری جزئیات تراکنش‌های پرداخت قبوض در آی‌کاپ می‌توانید به بخش “قبض های من” مراجعه کنید. سپس، تمامی تراکنش‌های خود را به همراه جزئیات پرداخت آن‌ها مشاهده خواهید کرد.

شناسه قبض چیست و چطور می‌توان تهیه کرد؟

شناسه قبض یک نوع کد یکتا است که بر روی قبض‌های آب، برق و گاز نوشته می‌شود. این شناسه‌ها را می‌توانید از روی قبض خود دریافت کنید. پس از وارد کردن شناسه قبض، نتیجه استعلام آن را می‌توانید ببینید و وارد مرحله پرداخت شوید.

پرداخت قبض تلفن ثابت بدون شناسه در آی‌کاپ ممکن است؟

بله. شما بدون نیاز به شناسه می‌توانید قبض تلفن ثابت خود را پرداخت کنید. برای پرداخت قبض تلفن ثابت باید شماره تلفن ثابت خود را در اپلیکیشن آی‌کاپ بنویسید.

آی‌کاپ تنها یک اپلیکیشن پرداخت قبض نیست

آی‌کاپ نه تنها اپلیکیشنی برای پرداخت تمام قبوض است، بلکه خدمات متنوع و کاربردی دیگری نیز ارائه می‌دهد. پرداخت شارژ، کارت به کارت، سفته الکترونیک و احراز هویت سجام، برخی از خدماتی است که می‌توانید در اپلیکیشن آی‌کاپ دریافت کنید.

1 پرداخت قبض ایرانسل با اپلیکیشن آی‌کاپ

بعد از دریافت پیامک قبض ایرانسل دائمی می‌توان نسبت به پرداخت آن اقدام کرد. روش پرداخت قبض ثابت ایرانسل از نوع اینترنتی و یا حضوری است.

برای پرداخت اینترنتی صورتحساب، ابتدا اپلیکیشن آی‌کاپ را در موبایل خود نصب کرده و سپس، مراحل زیر را طی کنید:

ورود به صفحه اصلی ← قبوض ← وارد کردن شماره موبایل ← استعلام و مشاهده صورتحساب ایرانسل ← پرداخت قبض ثابت ایرانسل

همچنین توجه داشته باشید که امکان پرداخت قبض خط دائمی ایرانسل دیگران در اپلیکیشن آی‌کاپ برای شما فراهم است. برای این کار کافی است شماره همراه فرد مورد نظر را از لیست مخاطبان خود انتخاب کنید.

(امکان پرداخت قبض ایرانسل با خط همراه اول، با همین قابلیت در آی‌کاپ وجود دارد.)

2 پرداخت قبض همراه اول با اپلیکیشن آی‌کاپ

با استفاده از اپلیکیشن آی‌کاپ، پرداخت قبض همراه اول با موبایل را در طی شبانه روز می‌‌توانید انجام دهید. برای این کار، نیازی به کد پرداخت و کد استعلام ندارید. چون روند مشاهده و استعلام قبض همراه اول با ثبت شماره موبایل در اپلیکیشن آی‌کاپ انجام می‌شود.

3 مشاهده و پرداخت قبض تلفن ثابت

قبض تلفن ثابت محل کار و خانه‌ی خود را می‌توانید در اپلیکیشن آی‌کاپ پرداخت کنید. برای پرداخت قبض‌های تلفن ثابت باید شناسه آن را وارد کنید. (شناسه قبض و کد پرداختی را از طریق پیامک دریافت می‌کنید.)

افرادی که سابقه استفاده از خدمات پرداخت قبض آی‌کاپ را دارند، می‌توانند لیست قبض‌های پرداخت شده خود را مشاهده کنند. (با نمایش جزئیات قبض تلفن ثابت که در اختیار شما قرار می‌گیرد؛ نیازی به مراجعه حضوری به مراکز پرداخت قبض ندارید.)

4 پرداخت قبض برق با موبایل

با حذف شدن قبض کاغذی برق هم می‌توانید تراکنش‌های پرداخت قبض را آنلاین انجام بدهید. برای پرداخت قبض برق با موبایل در اپلیکیشن آی‌کاپ فقط باید شناسه قبض را در دسترس خود داشته باشید. سپس، با وارد کردن آن می‌توانید آخرین قبض برق صادر شده را مشاهده کنید.

پیش از پرداخت قبض برق محل کار و یا خانه خود می‌توانید شاهد جزئیاتی مانند تاریخ صدور قبض، هزینه قبض، عوارض برق، هزینه انرژی، ارزش افزوده، مصرف پرباری، نوع ولتاژ، آبونمان، مصرف میان باری، کد شرکت توزیع، تاریخ انقضای پروانه، مبلغ بیمه، شماره بدنه کنتور و هزینه مالیات ارزش افزوده باشید.

دقت داشته باشید که تمامی استعلام‌‌های قبوض برق و سررسید پرداخت آن‌ها در تراکنش‌های شما ذخیره می‌شود. بنابراین، با پرداخت هر صورت حساب قبض برق می‌توانید به تراکنش‌های پرداخت قبوض خود مراجعه کنید.

5 استعلام و پرداخت قبض آب با شناسه

مشاهده قبض آب با شناسه قبض در آی‌کاپ باعث شده تا فرآیند پرداخت آسان و ساده باشد. با وارد کردن شناسه قبض در آی‌کاپ می‌توانید آخرین قبض آب را مشاهده کنید. (اگر شناسه قبض خود را نمی‌دانید، می‌توانید از قبض‌های کاغذی قدیمی خود استفاده کرده و شناسه درج شده بر روی آن را وارد اپلیکیشن کنید.)

6 استعلام و پرداخت قبض گاز

پرداخت قبض گاز در آی‌کاپ تنها با استفاده از شناسه قبض انجام می‌شود. از آنجایی که شناسه قبض برای تمامی قبض‌های شما از نوع ثابت است؛ با یکبار وارد کردن شناسه، دیگر نیازی نیست تا شناسه قبض گاز را دوباره وارد کنید. زیرا این شناسه ذخیره می‌شود و بعد از هر بار صدور قبض با استفاده از شناسه می‌توانید صورتحساب خود را مشاهده و پرداخت نمایید.