چگونه جزئیات تراکنش‌های پرداخت قبض را پیگیری کنیم؟

برای پیگیری جزئیات تراکنش‌های پرداخت قبض در آی‌کاپ می‌توانید به بخش “قبض های من” مراجعه کنید. سپس، تمامی تراکنش‌های خود را به همراه جزئیات پرداخت آن‌ها مشاهده خواهید کرد.

شناسه قبض چیست و چطور می توان تهیه کرد؟

شناسه قبض یک نوع کد یکتا است که بر روی قبض‌های آب، برق و گاز نوشته می‌شود. این شناسه‌ها را می‌توانید از روی قبض خود دریافت کنید.

پرداخت قبض تلفن ثابت بدون شناسه در آی‌کاپ ممکن است؟

بله شما بدون نیاز به شناسه می‌توانید قبض تلفن ثابت خود را پرداخت کنید. برای پرداخت قبض تلفن ثابت باید شماره تلفن ثابت خود را در اپلیکیشن آی‌کاپ بنویسید.

راهنمای پرداخت قبوض با آی‌کاپ

پرداخت قبض‌های مختلف پس از مصرف در دوره‌های مشخص را همه‌ی ما تجربه کرده‌ایم. به این روش از پرداخت قبوض، postpaid می‌گویند. در این روش، هر 1 ماه یکبار و یا هر 2 ماه یکبار باید صورتحساب خود را پرداخت کنید. در کشور ما نیز اکثر پرداخت قبض‌های اینترنتی خدمات به روش postpaid است.

در روش دیگری از پرداخت قبوض که به روش prepaid موسوم است، در کشورمان به ندرت دیده می‌شود. به طور کلی، پرداخت هزینه قبض به روش prepaid در کشورهای اروپایی است. به طوری که هزینه‌های مصرف خود را پیش از شروع دوره مصرف پرداخت می‌کنید. پرداخت هزینه قبض پیش از مصرف درست مانند خرید شارژ برای سیم‌کارت‌های اعتباری است.

زمانی شما می‌توانید از خدمات اپراتور سیم کارت‌های اعتباری استفاده کنید که آن را شارژ کرده باشید. در هنگامی هم که شارژ شما به اتمام رسیده باشد، اجازه مصرف این نوع خدمات را ندارید.

در حال حاضر، روش پرداخت قبض postpaid در اپلیکیشن موبایلی آی‌کاپ وجود دارد. شما می‌توانید تمامی قبض‌های خود را اعم از قبض مخابرات، همراه اول، ایرانسل، برق، آب و گاز را در کسری از ثانیه پرداخت کنید.

1- استعلام قبض مخابرات (تلفن ثابت)

پرداخت قبض تلفن ثابت محل کار و خانه‌ی خود را می‌توانید با آی‌کاپ انجام بدهید. برای شروع پرداخت قبض‌های تلفن ثابت باید از شناسه آن استفاده کنید. شناسه قبض و شناسه پرداختی که بر روی قبض مخابرات نوشته شده، برای پرداخت قبض به شما کمک می‌کند.

افرادی که سابقه استفاده از خدمات پرداخت قبض آی‌کاپ را دارند، می‌توانند لیست قبض‌های پرداخت شده خود را مشاهده کنند. نمایش جزئیات قبض تلفن ثابت در اختیار شما قرار می‌گیرد که دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مراکز پرداخت قبض ندارید.

2- پیگیری پرداخت قبض همراه اول

با اپلیکیشن موبایلی آی‌کاپ می‌توانید قبض شماره همراه ثابت خود و یا دوستان‌تان را به صورت آنلاین پرداخت کنید. با وجود این شرایط، هیچ نوع محدودیتی برای پرداخت قبض همراه اول دیگران و یا خودتان ندارید و در کمترین زمان، تمامی کارهای پرداختی شما به پایان خواهد رسید.

همچنین، شما با اپلیکیشن آی‌کاپ می‌توانید استعلام قبض همراه اول میان دوره‌ای و پایان دوره را دریافت کنید. استعلام قبض میان دوره همراه اول و پایان دوره آن در آی‌کاپ بدون هزینه است. پس از استعلام هزینه‌‌های قبوض همراه اول خود می‌توانید آن را با شماره کارت 16 رقمی خود پرداخت کنید.

3- نحوه پرداخت قبض ایرانسل

اگر شماره همراه دائم اپراتور ایرانسل را دارید، می‌توانید قبض‌های این اپراتور را پرداخت کنید. در صورتی که سیم کارت شما از نوع اعتباری است، باید از خدمات خرید شارژ ایرانسل در آی‌کاپ استفاده کنید.

پس از استعلام قبض میان دوره ایرانسل و حتی پایان دوره آن می‌توانید قبض را به صورت آنلاین پرداخت کنید. علاوه براین، اپلیکیشن آی‌کاپ به شما کمک می‌کند تا قبض خط دائمی ایرانسل دیگران را هم پرداخت کنید.

4- رویت و دریافت قبض برق

با حذف شدن قبض کاغذی برق هم می‌توانید تراکنش‌های پرداخت قبض را آنلاین انجام بدهید. برای پرداخت قبض برق در اپلیکیشن آی‌کاپ فقط باید شناسه قبض را در دسترس خود داشته باشید. سپس، با وارد کردن آن می‌توانید آخرین قبض برق صادر شده را مشاهده کنید.

پیش از پرداخت قبض برق محل کار و یا خانه خود می‌توانید شاهد جزئیاتی مانند تاریخ صدور قبض، هزینه قبض، عوارض برق، هزینه انرژی، ارزش افزوده، مصرف پرباری، نوع ولتاژ، آبونمان، مصرف میان باری، کد شرکت توزیع، تاریخ انقضای پروانه، مبلغ بیمه، شماره بدنه کنتور و هزینه مالیات ارزش افزوده باشید.

دقت داشته باشید که تمامی استعلام‌‌های قبوض برق و سررسید پرداخت آن‌ها در تراکنش‌های شما ذخیره می‌شود. بنابراین، با پرداخت هر صورت حساب قبض برق می‌توانید به تراکنش‌های پرداخت قبوض خود مراجعه کنید.

5- پرداخت و مشاهده قبض آب

مشاهده قبض آب و جزئیات آن با شناسه قبض به همراه امکان نگهداری تراکنش‌های پرداخت قبض‌های آب در آی‌کاپ باعث شده تا فرآیند پرداخت قبض‌ها آسان و ساده باشد. با وارد کردن شناسه قبض خود در آی‌کاپ می‌توانید آخرین قبض آب خود را مشاهده کنید. اگر شناسه قبض خود را نمی‌دانید، می‌توانید از قبض‌های کاغذی قدیمی خود استفاده کرده و شناسه درج شده بر روی آن را وارد اپلیکیشن کنید.

6- استعلام پرداخت قبض گاز

پرداخت قبض گاز در آی‌کاپ تنها با استفاده از شناسه قبض انجام می‌شود. از آنجایی که شناسه قبض برای تمامی قبض‌های شما از نوع ثابت است؛ با یکبار وارد کردن شناسه، دیگر نیازی نیست تا شناسه قبض گاز را دوباره ثبت کنید. چون این شناسه ذخیره می‌شود و بعد از هر بار صدور قبض با استفاده از شناسه می‌توانید صورتحساب خود را مشاهده و پرداخت نمایید.