تصویر صدور گواهی امضای الکترونیکی

صدور گواهی امضای الکترونیکی

آخرین ویرایش:
انتشار:
184 دیدگاه
title

گواهی امضای الکترونیکی معادل دیجیتالی گواهی‌نامه‌ی کاغذی و فیزیکی است. این گواهی برای اثبات هویت یک فرد مشخص یا یک سازمان مشخص شده در یک محدوده زمانی صادر می‌شود و دارای اعتبار است. در حال حاضر، گواهی‌های الکترونیکی که برای امضای دیجیتال صادر می‌شود، به صورت دیجیتالی است. بنابراین، گواهی امضا دیجیتال در قالب فیزیکی نیست. در ادامه همراه ما باشید تا جزئیات صدور گواهی امضای دیجیتالی را بررسی کنیم.

گواهی امضای الکترونیکی چیست؟


زمانی که به دنبال کلمه‌ای مانند گواهی امضا هستید، احتمالا با کلمه‌ی گواهی امضای الکترونیکی روبرو می‌شوید. در تعریف ساده و دقیق، گواهی امضاء الکترونیکی یک سند دیجیتال است که توسط مرکز CA صادر می‌شود. این گواهی برای یک امضا صادر می‌شود که شامل کلید عمومی است. این کلید عمومی دربردارنده هویت مرتبط با کلید عمومی است که ثابت می‌کند این کلید متعلق به چه کسی و یا چه سازمانی است.

در حالت استاندارد، گواهی امضای دیجیتال باید توسط یک سازمان معتبر صادر شود که دارای اعتبار در یک محدوده زمان مشخصی است. برای مثال، گواهی امضا دیجیتال در آی‌کاپ، تنها برای یک زمان مشخص و محدودی اعتبار دارد. هم‌اکنون شما می‌توانید امضای دیجیتال و گواهی آن را از اپلیکیشن آی‌کاپ دریافت کنید.

حتما بخوانید: امضای دیجیتال

نحوه دریافت سرویس امضای دیجیتال برای کسب و کارها


اگر صاحب یک کسب و کار هستید که اصالت امضای اسناد سازمان شما از اهمیت زیادی برخوردار است، بهتر است از سرویس امضای دیجیتال استفاده کنید. زیرا با استفاده از این سرویس، فرآیند کاری سازمان‌ها بهینه‌تر‌ می‌شود و امنیت شرکت در اولویت قرار می‌گیرد.

سرویس امضای دیجیتال، یکی از راهکارهای امن فراشناسا برای امضا کردن اسناد و مدارک تجاری متعدد است. بانک‌ها و سایر سازمان‌های کشور برای استفاده از این خدمات می‌توانند درخواست دریافت را در صفحه سرویس امضای دیجیتال ثبت کنند.

تفاوت امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال


تشخیص تفاوت میان امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال ممکن است کمی سخت باشد. اما با توضیحی که در ادامه به شما می‌دهیم، می‌تواند تفاوت میان این دو مفهوم را متوجه شوید.

 • امضای دیجیتالی: یک روش است که برای تایید صحت یک سند دیجیتال استفاده می‌شود. به طور کلی، امضاهای دیجیتالی برای تایید، صحت و عدم رد اعتبار قابل استفاده هستند.
 • گواهی دیجیتال: گواهی‌نامه‌ای است که توسط مرکز صدور گواهی ریشه برای تایید هویت دارنده گواهی امضا صادر می‌شود. گواهی دیجیتالی شامل یک شماره سریال که برای شناسایی منحصر به فرد یک گواهی، فرد یا نهاد مشخص شده توسط گواهی و الگوریتمی که برای ایجاد امضا استفاده می‌شود، می‌باشد.

کاربرد گواهی امضای دیجیتال چیست


در این بخش می‌خواهیم 2 کاربرد رایج و معمول گواهی امضای الکترونیکی را بررسی کنیم:

1- گواهی امضاء دیجیتال برای اسناد الکترونیکی

اسناد دیجیتالی مانند سفته الکترونیکی به گواهی امضاء دیجیتالی نیاز دارند. زیرا، نیاز است که فرد متقاضی دریافت سفته الکترونیکی، احراز هویت شود که با دریافت گواهی، این فرآیند انجام می‌شود.

2- گواهی امضای الکترونیکی برای ورود امن به سامانه‌های تحت وب

بسیاری از سامانه‌هایی که شرایط خاصی را برای ورود امن کاربران خود در نظر می‌گیرند، نیازمند احراز هویت کاربران خود هستند. با وجود امضای الکترونیکی که مختص به هر کاربر است، احراز هویت نیز انجام می‌شود.

مزیت‌های صدور گواهی امضای الکترونیکی


صدور گواهی امضای دیجیتال دارای 4 مزیت مشخص در زمان فعلی است. با گذشت زمان ممکن است لیست زیر تغییر کند و مواردی هم به آن‌ها افزوده شود.

1- احراز هویت

نخستین مزیتی که می‌توانیم برای صدور گواهی امضای الکترونیکی در نظر بگیریم، احراز هویت است. در طی فرآیند احراز هویت، فرد شناسایی می‌شود و سپس، تشخیص داده می‌شود که امضای الکترونیکی از جانب همان شخص بوده است یا خیر. به بیان کلی، صحت پیام شخص فرستنده امضاء الکترونیکی، احراز هویت می‌شود و گواهی آن نیز صادر می‌گردد.

2- محرمانگی داده‌ها

همانطور که می‌دانید، در برخی از کاربردهای گواهی امضای دیجیتال نیاز است تا کاربر به صورت امن و آسان وارد سامانه‌ شود. این فرآیند بر مبنای محرمانگی داده‌ها پیاده سازی می‌شود. بنابراین، با توجه به محرمانگی داده‌ها، هیچ فرد غیر مجازی نمی‌تواند به درگاه این سامانه دسترسی داشته باشد.

3- اصالت متن

با استفاده از گواهی امضای دیجیتالی، افراد اطمینان پیدا می‌کنند که کلید عمومی که در گواهی وجود دارد، جعل نمی‌شود و یا مخدوش نخواهد شد.

4- انکارناپذیری

فردی که امضای الکترونیکی و سپس، گواهی آن را دریافت کرده، نمی‌تواند انکار کند که گواهی با امضاء او تطابق ندارد. زیرا، یکی از اهداف صدور گواهی امضای دیجیتال، اثبات تعلق و تطابق دارنده آن با هویت دیجیتال او است.

دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در آی‌کاپ چگونه است؟


صدور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌کاپ انجام می‌شود. ابتدا لازم است شماره موبایل خود را برای استعلام احراز هویت آنلاین ارائه بدهید. سپس، تایید ارسال اطلاعات هویتی به مرکز صدور گواهی الکترونیکی ریشه را دریافت کنید. پس از دریافت گواهی امضای دیجیتال باید امنیت موبایل خودتان را فعال کنید. پس از گذشت از این فرآیند، شما می‌توانید از گواهی امضاء خود برای دریافت سفته الکترونیکی استفاده کنید.

سوالات متداول استفاده از گواهی امضای الکترونیکی


گواهی امضا الکترونیکی چیست

گواهی امضا دیجیتال برای احراز هویت فرد دارنده امضاء الکترونیکی صادر می‌شود.

چگونه بفهمیم گواهی امضاء الکترونیکی داریم

پس از زمانی که درخواست دریافت امضای دیجیتال خود را در اپلیکیشن آی‌کاپ ثبت می‌کنید، می‌توانید پیغام دریافت آن را دریافت کنید.

دریافت گواهی امضای الکترونیکی چگونه است؟

نحوه دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌‌کاپ را در این مقاله مطالعه کنید.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
  سلام چند روز از خرید سفته گذشته اما پیامک برای امضا دریافت نکردم
  حمیدرضایاسین نسب ۴ روز قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام لطفا مشخصات متقاضی و ضامن را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید تا موضوع بررسی شود.
  با عرض سلام و خدا قوت. از طریق گوشی من برای دوستم مراحل اولیه تعریف امضا دیجیتالی را انجام دادم الان میخوام حذف کنم و برای خودم امضا تعریف کنم انجام نمیشه با پشتیبان آی کاپ تماس گرفتم گفتند حذف و نصب کن درست میشه ولی نشد لطفا" راهنمایی بفرمایید ممنون
  حمید رحمت نژاد ۳ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام لطفا مشخصات(کدملی و شماره تماس) خودتون و دوستتون را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید تا موضوع بررسی شود.
  سلام من قبلا در سامانه ثنا ثبت نام کرده ام و پیامهای قضایی برایم می اید ایا من دارای امضا دیجیتال هستم؟
  کمال فرخ زاده ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام شما باید از برنامه کاپ اقدام به دریافت گواهی امضا کنید .
  سلام وقت بخیر من اگه سفته الکترونیکی جهت ضمانت در آئ کاپ گرفته باشم بخوام کنسل کنم چه راحلی هست؟؟؟
  سعید قصری ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب فعلا امکان ابطال سفته الکترونیک وجود ندارد. سفته صادر شده در پرونده مرآت شما محفوظ بوده و جهت دریافت تسهیلات در آینده قابل استفاده است.
  سلام. وقتی برای امضای دیجیتال اقدام می کنم بعد از مرحله ی کد ارسالی به موبایلم میره صفحه ی تراکنش ناموفق. چیکار کنم. شدیدا نیاز به گرفتن سفته دارم. کمو کنید لطفا. مرسی
  شهرزاد ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام در فرایند امضای دیجیتال در آی کاپ، پس از کسر مبلغ و ادامه روند، درخواست رمز عبور میاد که پس از وارد کردن رمز پیام میده«پین کد،پترن یا اثر انگشت گوشی منقضی شده لطفا مجدد تلاش کنید» اما با ادامه روند همین پیام میاد.لطفا راهنمایی کنید. با تشکر
  جواد ظفری ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام پارسال همکارم باگوشی من و باسیم کارت من خواست امضا دیجیتال ایجاد کنه که نشد،گوشی و سیم کارت مورد استفاده افتاد تو آب و کلا از بین رفت،مجدد یه گوشی جدید باهمون سیم کارتو گرفتم حالا میخوام امضا دیجیتال درست کنم مشخصات همکارمو میاره!چکار کنم؟
  سجادمحمدی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام،درخولست‌صدورسفته‌دادم‌پیام‌امضا‌باخطا‌مواجه‌شدمیده‌حافظه‌پنهان‌روپاک‌کردم‌خودنرم‌افزار‌راهم‌پاک‌ کردم‌ودوباره‌نصب‌کردم‌.نمیتونم‌ازاول‌شروع‌کنم‌‌تاامضا‌رو‌ویرایش‌کنم.
  ایرج‌قربانی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام من امضای الکترونیک قبلا با گوشیم گرفته بودم الان پاک شده میخام صفته بگیرن باید اول امضا دیجیتال فعال کنم نمیشه تا مرحله کد میاد میره ولی خطا میده .خطای رخ داده مجدد تلاش کنید همش همین میاد باید چکارش کنم ممنون
  مجید دارشی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام وقت بخیر من امضای دیجیتال را با گوشی انجام دادم ولی الان گوشیم عوض شده چکار باید انجام بدم
  علی حسینی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام با تغییر گوشی گواهی امضای شما نیز حذف میشود و مجدد باید نسبت به دریافت امضا اقدام کنید.
  ایا بر اثر ابدیت برنامه ای کاپ امضای دیجیتال حذف می شود
  سالار فتحی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام با حذف و نصب مجدد امضای شما نیز حذف میشود ولی به روزرسانی برنامه نیازی به حذف ندارد و شما میتونید بدون حذف کردن، برنامه رو به روزرسانی کنید .
  سلام وقت بخیر چندین مرتبه برای تعریف امضاء دیجیتال اقدام کردم با اینکه تراکنش موفق بود ولی باز در انتها پیغام اطلاعات مالی دریافت نشد میاد. لطفا راهنمایی بفرمائید
  محمد صادق مشهدی ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام من برای ضمانت وام یکی از اشنایان امضای دیجیتال گرفتم ولی چون گوشی اندروید نداشتم از گوشی شخص دیگری استفاده کردم و الان میخوام ای کاپ رو حذف کنم و گوشی رو به صاحبش برگردونم آیا با حذف ای کاپ برای وام گیرنده ای که من ضامنش شدم مشکلی ایجاد میشه ‌‌?؟
  غزاله حایری ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام خیر امضای شما حذف میشود ولی مشکلی برای سفته صادر شده شما و ضمانتتون په وجود نمی آید.
  سلام وقت بخیر زمانی ک کد ارسال میشه برام و قراره تایید بشه برای امضا رد میشه از طرف گوشی و یک متن بلند انگلیسی نوشته میشه مشکلش چی هست ؟
  راد ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام. خوبين؟ تاريخ انقضاي امضاي ديجيتال اينجانب منقضي شده ، چگونه و از كدام لينك از آيكاپ بايستي جهت تمديد و يا اخذ مجدد اقدام نمايم. در حال حاضر به دليل عدم امضاي ديجيتال ، خريد سفته الكترونيكي ، امكان پذير نيست.
  اكبر ابراهيمي ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح درخواست به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام چطور گواهی امضا خود را تمدید کنم میخام سفته ضمانت کنم میگه امضا معتبر نیست تو آی کاب نداره تمدید امضا
  مرتضی اعرابی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سدام رمز کاربری را از کجا بگیرم
  علیرضا صادقی کلی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام رمز کاربری برای ورود به چه سامانه ای؟
مشاهده بیشتر ...