تصویر صدور گواهی امضای الکترونیکی

صدور گواهی امضای الکترونیکی

آخرین ویرایش:
انتشار:
210 دیدگاه
title

گواهی امضای الکترونیکی معادل دیجیتالی گواهی‌نامه‌ی کاغذی و فیزیکی است. این گواهی برای اثبات هویت یک فرد مشخص یا یک سازمان مشخص شده در یک محدوده زمانی صادر می‌شود و دارای اعتبار است. در حال حاضر، گواهی‌های الکترونیکی که برای امضای دیجیتال صادر می‌شود، به صورت دیجیتالی است. بنابراین، گواهی امضا دیجیتال در قالب فیزیکی نیست. در ادامه همراه ما باشید تا جزئیات صدور گواهی امضای دیجیتالی را بررسی کنیم.

گواهی امضای الکترونیکی چیست؟


زمانی که به دنبال کلمه‌ای مانند گواهی امضا هستید، احتمالا با کلمه‌ی گواهی امضای الکترونیکی روبرو می‌شوید. در تعریف ساده و دقیق، گواهی امضاء الکترونیکی یک سند دیجیتال است که توسط مرکز CA صادر می‌شود. این گواهی برای یک امضا صادر می‌شود که شامل کلید عمومی است. این کلید عمومی دربردارنده هویت مرتبط با کلید عمومی است که ثابت می‌کند این کلید متعلق به چه کسی و یا چه سازمانی است.

در حالت استاندارد، گواهی امضای دیجیتال باید توسط یک سازمان معتبر صادر شود که دارای اعتبار در یک محدوده زمان مشخصی است. برای مثال، گواهی امضا دیجیتال در آی‌کاپ، تنها برای یک زمان مشخص و محدودی اعتبار دارد. هم‌اکنون شما می‌توانید امضای دیجیتال و گواهی آن را از اپلیکیشن آی‌کاپ دریافت کنید.

حتما بخوانید: امضای دیجیتال

نحوه دریافت سرویس امضای دیجیتال برای کسب و کارها


اگر صاحب یک کسب و کار هستید که اصالت امضای اسناد سازمان شما از اهمیت زیادی برخوردار است، بهتر است از سرویس امضای دیجیتال استفاده کنید. زیرا با استفاده از این سرویس، فرآیند کاری سازمان‌ها بهینه‌تر‌ می‌شود و امنیت شرکت در اولویت قرار می‌گیرد.

سرویس امضای دیجیتال، یکی از راهکارهای امن فراشناسا برای امضا کردن اسناد و مدارک تجاری متعدد است. بانک‌ها و سایر سازمان‌های کشور برای استفاده از این خدمات می‌توانند درخواست دریافت را در صفحه سرویس امضای دیجیتال ثبت کنند.

تفاوت امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال


تشخیص تفاوت میان امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال ممکن است کمی سخت باشد. اما با توضیحی که در ادامه به شما می‌دهیم، می‌تواند تفاوت میان این دو مفهوم را متوجه شوید.

 • امضای دیجیتالی: یک روش است که برای تایید صحت یک سند دیجیتال استفاده می‌شود. به طور کلی، امضاهای دیجیتالی برای تایید، صحت و عدم رد اعتبار قابل استفاده هستند.
 • گواهی دیجیتال: گواهی‌نامه‌ای است که توسط مرکز صدور گواهی ریشه برای تایید هویت دارنده گواهی امضا صادر می‌شود. گواهی دیجیتالی شامل یک شماره سریال که برای شناسایی منحصر به فرد یک گواهی، فرد یا نهاد مشخص شده توسط گواهی و الگوریتمی که برای ایجاد امضا استفاده می‌شود، می‌باشد.

کاربرد گواهی امضای دیجیتال چیست


در این بخش می‌خواهیم 2 کاربرد رایج و معمول گواهی امضای الکترونیکی را بررسی کنیم:

1- گواهی امضاء دیجیتال برای اسناد الکترونیکی

اسناد دیجیتالی مانند سفته الکترونیکی به گواهی امضاء دیجیتالی نیاز دارند. زیرا، نیاز است که فرد متقاضی دریافت سفته الکترونیکی، احراز هویت شود که با دریافت گواهی، این فرآیند انجام می‌شود.

2- گواهی امضای الکترونیکی برای ورود امن به سامانه‌های تحت وب

بسیاری از سامانه‌هایی که شرایط خاصی را برای ورود امن کاربران خود در نظر می‌گیرند، نیازمند احراز هویت کاربران خود هستند. با وجود امضای الکترونیکی که مختص به هر کاربر است، احراز هویت نیز انجام می‌شود.

مزیت‌های صدور گواهی امضای الکترونیکی


صدور گواهی امضای دیجیتال دارای 4 مزیت مشخص در زمان فعلی است. با گذشت زمان ممکن است لیست زیر تغییر کند و مواردی هم به آن‌ها افزوده شود.

1- احراز هویت

نخستین مزیتی که می‌توانیم برای صدور گواهی امضای الکترونیکی در نظر بگیریم، احراز هویت است. در طی فرآیند احراز هویت، فرد شناسایی می‌شود و سپس، تشخیص داده می‌شود که امضای الکترونیکی از جانب همان شخص بوده است یا خیر. به بیان کلی، صحت پیام شخص فرستنده امضاء الکترونیکی، احراز هویت می‌شود و گواهی آن نیز صادر می‌گردد.

2- محرمانگی داده‌ها

همانطور که می‌دانید، در برخی از کاربردهای گواهی امضای دیجیتال نیاز است تا کاربر به صورت امن و آسان وارد سامانه‌ شود. این فرآیند بر مبنای محرمانگی داده‌ها پیاده سازی می‌شود. بنابراین، با توجه به محرمانگی داده‌ها، هیچ فرد غیر مجازی نمی‌تواند به درگاه این سامانه دسترسی داشته باشد.

3- اصالت متن

با استفاده از گواهی امضای دیجیتالی، افراد اطمینان پیدا می‌کنند که کلید عمومی که در گواهی وجود دارد، جعل نمی‌شود و یا مخدوش نخواهد شد.

4- انکارناپذیری

فردی که امضای الکترونیکی و سپس، گواهی آن را دریافت کرده، نمی‌تواند انکار کند که گواهی با امضاء او تطابق ندارد. زیرا، یکی از اهداف صدور گواهی امضای دیجیتال، اثبات تعلق و تطابق دارنده آن با هویت دیجیتال او است.

دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در آی‌کاپ چگونه است؟


صدور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌کاپ انجام می‌شود. ابتدا لازم است شماره موبایل خود را برای استعلام احراز هویت آنلاین ارائه بدهید. سپس، تایید ارسال اطلاعات هویتی به مرکز صدور گواهی الکترونیکی ریشه را دریافت کنید. پس از دریافت گواهی امضای دیجیتال باید امنیت موبایل خودتان را فعال کنید. پس از گذشت از این فرآیند، شما می‌توانید از گواهی امضاء خود برای دریافت سفته الکترونیکی استفاده کنید.

سوالات متداول استفاده از گواهی امضای الکترونیکی


گواهی امضا الکترونیکی چیست

گواهی امضا دیجیتال برای احراز هویت فرد دارنده امضاء الکترونیکی صادر می‌شود.

چگونه بفهمیم گواهی امضاء الکترونیکی داریم

پس از زمانی که درخواست دریافت امضای دیجیتال خود را در اپلیکیشن آی‌کاپ ثبت می‌کنید، می‌توانید پیغام دریافت آن را دریافت کنید.

دریافت گواهی امضای الکترونیکی چگونه است؟

نحوه دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌‌کاپ را در این مقاله مطالعه کنید.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
  با سلام اگر بهبود دهنده ی چک و سفته در مرآت تایید شده باشد و برنامه آی کاپ از گوشیم پاک بشه میتونم داخل همراه بانک درخواست تسهیلات بدم یا دوباره گواهی امضا بزنم؟؟؟؟؟
  محمد ۲ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام بله اگر سفته شما صادر شده و در پرونده مراتتون تکمیل شده باشد میتونید درخواست تسهیلاتتون رو از طریق همراه بانک یا اینترنت بانک رسالت ثبت کنید .
  سلام خسته نباشید من میخوام ضامن وام همسرم بشم ولی برای امضای دیجیتال خطا میزنه و نگیتوان ضمانت سفته رو انجام بدم ایا علتش پایان انقضای کارت رسالتم هست و نداشتن موجودی یا دلیل دیگه ای داره
  فریدون علیزاده ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  تو مرحله امضای دیجیتال وارد نمیشه میگه تلاش مجدد
  علیرضا شریفی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام خوبین ببخشید من در مرحله عکس میزنه عدم تطبیق هویت عکس با کارت ملی باید چیکار کنم با تشکر
  میلاد پیرحیاتی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام و عرض ادب لطفا مشخصاتتون(نام و نام خانوادگی،کدملی، شماره تماس ، مدل گوشی و نسخه اندروید ) به همراه اعلام مشکلتون (ارسال عکس از خطا)به آدرس support@icup.ir اعلام بفرمائید تا کارشناسان ما بررسی کنند.
  سلام خسته نباشین من باگوشی خودم برای همکارم امضای دیجیتال نصب کردم الان امضای خودم حذف شده مشخصات همکارم ثبت شده چکار کنم حذفش کنم
  هادی گشگی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام لطفا مشخصات کسی که می خواهید احراز هویت شون را پاک کنید ،مشخصات صاحب اصلی شماره و شماره همراه مورد نظر را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید تا موضوع بررسی شود.
  سلام در زمانی که می خواستم مراحل سفته الکترونیکی رو برم از من پین گوشی من رو خواست و پیغامی از اینکه اگر پین گوشی رو عوض کنید باطل خواهد شد. چرا به پین گوشی در این روند احتیاج است. با تشکر
  علی ۲ ماه قبل
  ----- نمایش سایر پاسخ‌ها
  سلام خسته نباشید من میخوام ضامن وام همسرم بشم ولی برای امضای دیجیتال خطا میزنه و نمی تونم ضمانت سفته رو انجام بدم ایا علتش پایان انقضای کارت رسالتم هست و نداشتن موجودی یا دلیل دیگه ای داره
  فریدون علیزاده ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل(ارسال عکس خطا) به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب چون در برنامه آی کاپ شما امضا الکترونیک دارید به منظور حفظ امنیت و جلوگیری از سوء استفاده ان پین گوشی مورد نیاز است و یا تغییر پین کد یا الگو و یا ..... امضا و احراز هویت شما پاک می شود
  سلام برای امضای دیجیتال در آی کاپ ، تمام مراحل را انجام دادم و در مرحله آخر که به پرداخت وصل می‌شود ، مبلغ را صفر نشان می‌دهد و نمی‌توانم پرداخت کنم
  عباس کاوه ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب قبل از هر اقدامی از خاموش بودن فیلترشکن و تنظیم دقیق ساعت اطمینان داشته باشید و سپس مجددا اقدام کنید
  با سلام امضای دیجیتال پول از حسابم کم شده و پیام تراکنش موفق رو میده ولی بعد که تایید رو میزنم کلا خطای سیستم رو میزنه در صورتی که پول از حسابم کسر شده و دوباره باید این روند رو طی کنم .میشه راهنمایی کنید ؟
  عباس زاده ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و وقت بخیر لطفا مشخصات خود را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید. کارشناسان ما شما را راهنمایی خواهند کرد.
  سلام وقت بخیر من مراحل امضا دیجیتال رو که میرم رسید کارت ملی المثنی دارم هرچی میزنم نمیشه میزنه هویت با کد ملی مطابقت نداره یا هویت نامعتبر کنار شناسنامه هم عکس میزارم ولی بازم خطا میزنه چیکار کنم درست بشه شدیدا نیاز به خرید سفته دارم
  محمدپور ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب لطفا نسخه برنامه خود را به نسخه 2.4.0 ارتقا دهید در این نسخه امکان احراز هویت با کارت ملی و گواهینامه نیز فراهم است
  سلام. آیا بعداز خروج از حساب کاربری و تعویض گوشی گواهی امضاء دیجیتال غیر فعال میشود؟ و دوباره باید اهراز هویت بشویم یا نه با ورود به آی کاپ گواهی امضاء قبلی هنوز فعال هست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
  سمیرا رحیمی ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب حذف و نصب برنامه یا خروج سیم کارت از گوشی مواردی است که منجر به پاک شدن امضا و احراز هویت می شود
  سلام من کارت ملی ندارم فقط رسید کارت ملی دستمه .اپلیکیشن ای کاپ فقط کارت ملی میخواد راهی هست بتونم با شناسنامه یا رسید کارت ملی امضای دیجیتال و بگیرم
  فرشید عبدالهی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام شما میتونید از شناسنامه و یا گواهینامه تون جهت احرازهویت اقدام نمائید.
  با سلام جهت امضای دیجیتال پول از حسابم کم شده و پیام تراکنش موفق رو میده ولی بعد که تایید رو میزنم با پیغام تراکنش ناموفق مواجه میشم و مرحله بعد وارد نمیشه راهنمایی میفرمایید
  طاهره ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام و عرض ادب لطفا از بروز بودن نسخه برنامه خود ( نسخه 2.4.0) ، خاموش بودن فیلتر شکن و تنظیم ساعت گوشی تون اطمینان پیدا کنید سپس مجددا اقدام کنید
  سلام چند روز از خرید سفته گذشته اما پیامک برای امضا دریافت نکردم
  حمیدرضایاسین نسب ۵ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام لطفا مشخصات متقاضی و ضامن را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید تا موضوع بررسی شود.
  با عرض سلام و خدا قوت. از طریق گوشی من برای دوستم مراحل اولیه تعریف امضا دیجیتالی را انجام دادم الان میخوام حذف کنم و برای خودم امضا تعریف کنم انجام نمیشه با پشتیبان آی کاپ تماس گرفتم گفتند حذف و نصب کن درست میشه ولی نشد لطفا" راهنمایی بفرمایید ممنون
  حمید رحمت نژاد ۶ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام لطفا مشخصات(کدملی و شماره تماس) خودتون و دوستتون را به همراه شرح مشکل به آدرس support@icup.ir ارسال نمایید تا موضوع بررسی شود.
  سلام من قبلا در سامانه ثنا ثبت نام کرده ام و پیامهای قضایی برایم می اید ایا من دارای امضا دیجیتال هستم؟
  کمال فرخ زاده ۶ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  باسلام شما باید از برنامه کاپ اقدام به دریافت گواهی امضا کنید .
مشاهده بیشتر ...