تصویر صدور گواهی امضای الکترونیکی

صدور گواهی امضای الکترونیکی

هوش مصنوعی
فهرست عناوین

گواهی امضای الکترونیکی معادل دیجیتالی گواهی‌نامه‌ی کاغذی و فیزیکی است. این گواهی برای اثبات هویت یک فرد مشخص یا یک سازمان مشخص شده در یک محدوده زمانی صادر می‌شود و دارای اعتبار است. در حال حاضر، گواهی‌های الکترونیکی که برای امضای دیجیتال صادر می‌شود، به صورت دیجیتالی است. بنابراین، گواهی امضا دیجیتال در قالب فیزیکی نیست. در ادامه همراه ما باشید تا جزئیات صدور گواهی امضای دیجیتالی را بررسی کنیم.

گواهی امضای الکترونیکی چیست؟


زمانی که به دنبال کلمه‌ای مانند گواهی امضا هستید، احتمالا با کلمه‌ی گواهی امضای الکترونیکی روبرو می‌شوید. در تعریف ساده و دقیق، گواهی امضاء الکترونیکی یک سند دیجیتال است که توسط مرکز CA صادر می‌شود. این گواهی برای یک امضا صادر می‌شود که شامل کلید عمومی است. این کلید عمومی دربردارنده هویت مرتبط با کلید عمومی است که ثابت می‌کند این کلید متعلق به چه کسی و یا چه سازمانی است.

در حالت استاندارد، گواهی امضای دیجیتال باید توسط یک سازمان معتبر صادر شود که دارای اعتبار در یک محدوده زمان مشخصی است. برای مثال، گواهی امضا دیجیتال در آی‌کاپ، تنها برای یک زمان مشخص و محدودی اعتبار دارد. هم‌اکنون شما می‌توانید امضای دیجیتال و گواهی آن را از اپلیکیشن آی‌کاپ دریافت کنید.

حتما بخوانید: امضای دیجیتال

تفاوت امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال


تشخیص تفاوت میان امضای دیجیتال و گواهی دیجیتال ممکن است کمی سخت باشد. اما با توضیحی که در ادامه به شما می‌دهیم، می‌تواند تفاوت میان این دو مفهوم را متوجه شوید.

  • امضای دیجیتالی: یک روش است که برای تایید صحت یک سند دیجیتال استفاده می‌شود. به طور کلی، امضاهای دیجیتالی برای تایید، صحت و عدم رد اعتبار قابل استفاده هستند.
  • گواهی دیجیتال: گواهی‌نامه‌ای است که توسط مرکز صدور گواهی ریشه برای تایید هویت دارنده گواهی امضا صادر می‌شود. گواهی دیجیتالی شامل یک شماره سریال که برای شناسایی منحصر به فرد یک گواهی، فرد یا نهاد مشخص شده توسط گواهی و الگوریتمی که برای ایجاد امضا استفاده می‌شود، می‌باشد.

کاربرد گواهی امضای دیجیتال چیست


در این بخش می‌خواهیم 2 کاربرد رایج و معمول گواهی امضای الکترونیکی را بررسی کنیم:

1- گواهی امضاء دیجیتال برای اسناد الکترونیکی

اسناد دیجیتالی مانند سفته الکترونیکی به گواهی امضاء دیجیتالی نیاز دارند. زیرا، نیاز است که فرد متقاضی دریافت سفته الکترونیکی، احراز هویت شود که با دریافت گواهی، این فرآیند انجام می‌شود.

2- گواهی امضای الکترونیکی برای ورود امن به سامانه‌های تحت وب

بسیاری از سامانه‌هایی که شرایط خاصی را برای ورود امن کاربران خود در نظر می‌گیرند، نیازمند احراز هویت کاربران خود هستند. با وجود امضای الکترونیکی که مختص به هر کاربر است، احراز هویت نیز انجام می‌شود.

مزیت‌های صدور گواهی امضای الکترونیکی


صدور گواهی امضای دیجیتال دارای 4 مزیت مشخص در زمان فعلی است. با گذشت زمان ممکن است لیست زیر تغییر کند و مواردی هم به آن‌ها افزوده شود.

1- احراز هویت

نخستین مزیتی که می‌توانیم برای صدور گواهی امضای الکترونیکی در نظر بگیریم، احراز هویت است. در طی فرآیند احراز هویت، فرد شناسایی می‌شود و سپس، تشخیص داده می‌شود که امضای الکترونیکی از جانب همان شخص بوده است یا خیر. به بیان کلی، صحت پیام شخص فرستنده امضاء الکترونیکی، احراز هویت می‌شود و گواهی آن نیز صادر می‌گردد.

2- محرمانگی داده‌ها

همانطور که می‌دانید، در برخی از کاربردهای گواهی امضای دیجیتال نیاز است تا کاربر به صورت امن و آسان وارد سامانه‌ شود. این فرآیند بر مبنای محرمانگی داده‌ها پیاده سازی می‌شود. بنابراین، با توجه به محرمانگی داده‌ها، هیچ فرد غیر مجازی نمی‌تواند به درگاه این سامانه دسترسی داشته باشد.

3- اصالت متن

با استفاده از گواهی امضای دیجیتالی، افراد اطمینان پیدا می‌کنند که کلید عمومی که در گواهی وجود دارد، جعل نمی‌شود و یا مخدوش نخواهد شد.

4- انکارناپذیری

فردی که امضای الکترونیکی و سپس، گواهی آن را دریافت کرده، نمی‌تواند انکار کند که گواهی با امضاء او تطابق ندارد. زیرا، یکی از اهداف صدور گواهی امضای دیجیتال، اثبات تعلق و تطابق دارنده آن با هویت دیجیتال او است.

دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در آی‌کاپ چگونه است؟


صدور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌کاپ انجام می‌شود. ابتدا لازم است شماره موبایل خود را برای استعلام احراز هویت آنلاین ارائه بدهید. سپس، تایید ارسال اطلاعات هویتی به مرکز صدور گواهی الکترونیکی ریشه را دریافت کنید. پس از دریافت گواهی امضای دیجیتال باید امنیت موبایل خودتان را فعال کنید. پس از گذشت از این فرآیند، شما می‌توانید از گواهی امضاء خود برای دریافت سفته الکترونیکی استفاده کنید.

سوالات متداول استفاده از گواهی امضای الکترونیکی


گواهی امضا الکترونیکی چیست

گواهی امضا دیجیتال برای احراز هویت فرد دارنده امضاء الکترونیکی صادر می‌شود.

چگونه بفهمیم گواهی امضاء الکترونیکی داریم

پس از زمانی که درخواست دریافت امضای دیجیتال خود را در اپلیکیشن آی‌کاپ ثبت می‌کنید، می‌توانید پیغام دریافت آن را دریافت کنید.

دریافت گواهی امضای الکترونیکی چگونه است؟

نحوه دریافت گواهی امضاء الکترونیکی در اپلیکیشن آی‌‌کاپ را در این مقاله مطالعه کنید.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه کاربران

سلام.آیا احراز هویت ‌‌‌‌و انجام مراحل امضای الکترونیک در آیکاپ زمان مشخصی دارد یا در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر است؟

محمد رستمی
پاسخ

با سلام
همه روزه از ساعت 7:30 الی 22، حتی روزهای تعطیل، میتوانید برای دریافت امضای دیجیتال و خرید سفته اقدام نمایید.

کارشناس آی‌کاپ
پاسخ
دیدگاه شما