تصویر احراز هویت افراد زیر 18 سال و ثبت نام در سامانه سجام

احراز هویت افراد زیر 18 سال و ثبت نام در سامانه سجام

آخرین ویرایش:
انتشار:
0 دیدگاه
title

احراز هویت زیر 18 سال مانند کودکان، خردسالان و نوجوانان از همان ابتدای ورود به بازارهای بورسی مطرح بود. مراحل احراز هویت برای کودکان و افراد زیر 18 سال کمی متفاوت تر از بزرگسالان است. در واقع، برخلاف بزرگسالان و افراد بالغ که می‌توانند به صورت آنلاین نسبت به احراز هویت سجام خود اقدام کنند، احراز هویت غیر حضوری برای کودکان زیر ۱۸ سال برای سجام امکان پذیر نیست. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه کودکان نیز می‌توانند با ثبت نام در سامانه سجام و سپس احراز هویت خود، وارد بازار بزرگ بورس شوند. همچنین، شما می‌آموزید که احراز هویت فرزندان زیر 18 سال در سجام چگونه است.

احراز هویت و ثبت نام سجام برای افراد زیر 18 سال چگونه است؟


احراز هویت افراد زیر سن قانونی امکانپذیر است یا خیر؟ این سوال را می‌خواهیم در بخش زیر توضیح بدهیم. نمیشود از سرمایه گذاری بلندمدت و پر سود صحبت کرد و نام بورس را به میان نیاورد. این بازار سرمایه گذاری بزرگ، یکی از راه های متفاوت و جذابی است که در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. افراد در هر سنی که باشند می توانند با سپرده گذاری های بلند مدت، به سرمایه گذاری و معامله در این بازار بپردازند. والدین نیز با توجه به همین ویژگی تمایل دارند با ورود فرزندان خود به بورس، تمهیدات یک سرمایه گذاری بلند مدت و خوب را برای آینده ی فرزندان خود فراهم کنند.

برای ورود به بازار بورس، لازم است افراد در سامانه ی سجام ثبت نام کرده و پس از احراز هویت، با مراجعه به کارگزاری مورد نظر، کد بورسی خود را دریافت نمایند. احراز هویت و ثبت نام در سامانه ی سجام برای افراد زیر 18 سال کمی داستان متفاوت تری با بزرگسالان دارد. چراکه این افراد به دلیل نرسیدن به سن قانونی، لازم است همراه با ولی یا سرپرست قانونی خود به ثبت نام در سامانه‌ی سجام بپردازند و برخلاف افراد بالای 18 سال به صورت حضوری فرآیند احراز هویت را انجام دهند.

ثبت نام سجام افراد زیر ۱۸ سال چه شرایطی دارد؟


اگر شما نیز والد یا سرپرستی هستید که می خواهید با ورود فرزند زیر سن قانونی خود به بازار بورس، مقدمات یک سرمایه گذاری بلند مدت را برای وی فراهم کنید؛ ابتدا باید به سامانه ی سجام به آدرس sejam.ir مراجعه و اطلاعات فرزند خود را در این سامانه به ثبت برسانید. این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد:

 • اطلاعات شخصی فرد که شامل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شمار شناسنامه، کد ملی، سری و سریال شناسنامه است
 • اطلاعات محل زندگی که شامل آدرس محل زندگی، محل کار، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه و کد پستی است
 • اطلاعات بانکی فرد که شامل شماره حساب، نام بانک، شماره شبا، نام شعبه و کد شعبه است.

به هنگام ثبت نام مشخصات فرزند خود در سامانه‌ی سجام باید تمامی مشخصات فردی فرزند خود را به دقت وارد کنید. اما می توانید به عنوان قیم قانونی فرد، شماره تماس و ایمیل خود را به عنوان راه ارتباطی ثبت کنید. اگر به دنبال لیست مدارک احراز هویت سجام کودکان هستید، 2 بخش زیر به شما کمک می‌کند.

1- چه مدارکی برای احراز هویت سرپرست کودکان در سجام لازم است؟

در حین ثبت نام فرزند خود در سامانه‌ی سجام باید نام خود را به عنوان نماینده‌ی قانونی فرزند خود بنویسید. برای این کار پس از اتمام ثبت نام بر روی گزینه‌ی ویرایش اطلاعات کلیک کنید. سپس، در قسمت «ثبت اطلاعات نماینده» نام سرپرست قانونی کودک را وارد کنید. پس از آن باید مدارک شخصی خود را به عنوان سرپرست قانونی کودک زیر 18 سال در سایت بارگذاری کنید. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

 • تصویر شناسنامه سرپرست
 • تصویر کارت ملی سرپرست
 • تصویر شناسنامه کودک زیر 18 سال

پس از ثبت مشخصات کودک زیر 18 سال و وارد کردن اطلاعات سرپرست قانونی کودک در سایت سجام باید به احراز هویت کودک خود بپردازید.

2- مدارک لازم برای احراز هویت زیر ۱۸ سال چیست؟

همانگونه که گفته شد برای احراز هویت کودکان زیر 18 سال، نیاز به حضور کودکان در مرکز احراز هویت نیست. اما حضور قیم و سرپرست آنها الزامی است. بنابراین لازم است سرپرست کودک برای احراز هویت کودک خود مدارکی همراه داشته باشد که سرپرستی وی را تایید کند. مدارک لازم برای احراز هویت کودکان شامل موارد زیر است:

 • اصل شناسنامه کودک زیر 18 سال
 • اصل شناسنامه سرپرست قانونی
 • کارت ملی کودک
 • کارت ملی سرپرست قانونی
 • شماره حساب کودک
 • کپی مدارک شناسایی کودک
 • کپی مدارک شناسایی سرپرست قانونی شامل تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی

بهتر است بدانید که در گذشته دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال تنها به صورت آفلاین امکان پذیر بود. تفاوت کد بورسی آنلاین با کد بورسی آفلاین در این است که کد آفلاین بورسی سبب می‌شد تا والدین و سرپرست افراد زیر 18 سال پس از دریافت کد آفلاین بورسی، وارد پلن آفلاین کارگذاری مورد نظر خود شوند. سپس، در هنگام معاملات، با 15 دقیقه تاخیر به معامله بپردازند.

نحوه احراز هویت غیر حضوری افراد زیر 18 سال چگونه است ؟


همانگونه که گفته شد، برای ورود به بازار بورس، تنها ثبت نام در سایت سجام کافی نیست. علاوه براین، نیاز است که افراد حتما هویت خود را احراز کنند. این مرحله برای همه ی افراد در همه ی سنین یکسان بوده است. در حال حاضر امکان احراز هویت غیرحضوری برای افراد بالای 18 سال امکان پذیر است. اما احراز هویت زیر 18 سال تنها به صورت حضوری و با مراجعه به هر کدام از دفاتر پیشخوان سطح شهر میسر خواهد بود.

پیش از این، احراز هویت افراد در همه‌ی سنین، به صورت حضوری توسط دفاتر پیشخوان انجام می‌گرفت. اما پس از آن به دلیل حجم بالای تقاضا برای ورود به بازار بورس، افزایش ازدحام و احتمال ابتلا به بیماری کرونا در دفاتر پیشخوان، تمهیداتی برای احراز هویت غیرحضوری افراد اندیشیده شد. در حال حاضر برای احراز هویت افراد زیر 18 سال در سجام باید یکی از اپلیکیشن‌های موجود را نصب کنید. برای مثال، آی‌کاپ را نصب کرده و با استفاده از آن به احراز هویت غیرحضوری بپردازند. اما در حال حاضر این امکان برای کودکان زیر سن قانونی امکان پذیر نمی باشد.

آیا برای احراز هویت زیر 18 سال نیازی به حضور خود کودک می باشد؟


برای احراز هویت افراد زیر 18 سال لازم است تا ولی و یا سرپرست قانونی کودک و خردسال با در دست داشتن مدارک خود و کودک به یکی از دمراجعه کنند. در این مرحله نیاز به حضور کودک زیر 18 سال در این مرکز نیست. اما ولی یا سرپرست قانونی حتما باید به صورت حضوری به این مراکز مراجعه کند.

این نکته را به خاطر داشته باشید:

اگر ولی کودک زیر 18 سال، اطلاعات خود را در سایت سجام به عنوان نماینده‌ی قانونی کودک زیر 18 سال به ثبت نرسانده باشد، دفتر پیشخوان نمی‌تواند اطلاعات هویتی کودک زیر 18 سال را تایید نماید.

جمع بندی احراز هویت زیر ۱۸ سال و کودکان در سجام


ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با ثبت نام کودکان، نوجوانان و خردسالات در سامانه‌ی سجام، مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کودک زیر ۱۸ سال در سامانه سجام و همچنین نحوه احراز هویت غیرحضوری افراد زیر 18 سال آشنا کنیم. اگر شما والد یا سرپرست قانونی کودک زیر 18 سال هستید؛ باید بدانید که در حال حاضر، امکان احراز هویت غیرحضوری برای کودکان زیر 18 سال امکان پذیر نیست. برای احراز هویت افراد زیر 18 سال، لازم است ولی یا قیم قانونی کودک، با در دست داشتن مدارک شناسایی خود و کودک به دفاتر خدمات پیشخوان مراجعه کرده و اطلاعات فرزند زیر 18 سال خود را تایید کنند. البته این مسأله تنها برای کودکان زیر 18 سال بوده و افراد بالای 18 سال می‌توانند به صورت غیر حضوری با مراجعه به اپلیکیشن های مختلفی همچون آی‌کاپ مراجعه کرده و به احراز هویت کودکان بپردازند.

در نهایت لازم است والد یا سرپرست قانونی کودک پس از احراز هویت کودک خود در مراکز معتبر به یکی از کارگزاری‌ها مراجعه کرده و اقدام به دریافت کد بورسی کنند. پس از دریافت کد بورسی، خود فرد زیر 18 سال و یا والد و قیم قانونی او می تواند به راحتی وارد بازار بورس شده و به معامله بپردازد.

سوالات متداول احراز هویت فرزندان زیر 18 سال در سجام


احراز هویت زیر ۱۸ سال چگونه است (شرایط احراز هویت کودکان بدون کارت ملی)

برای احراز هویت کودکان زیر 18 سال، نیاز به داشتن کارت ملی نیست و تنها در دست داشتن اصل شناسنامه کافی است. اما احراز هویت افراد بالای 15 سال می توانند برای دریافت کارت ملی به سایت ثبت احوال مراجعه کنند و کارت ملی خود را دریافت نمایند.

️ از چه سنی می توان کودکان را در سامانه سجام ثبت نام کنیم ؟

ثبت نام و احراز هویت در سجام برای کودکان و افراد زیر 18 سال هیچ نوع محدودیتی ندارد. حتی شما می‌توانید نوزاد تازه متولد شده را در سجام ثبت نام کنید. در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

آیا شماره حساب ثبت شده هم باید به نام کودک باشد؟

بله، چراکه تمامی عایدی های نقدی حاصل از معاملات در بازار بورس به شماره حسابی واریز خواهد شد که در سایت سجام ثبت نام کرده باشد. پس بدیهی است شماره حساب باید با اطلاعات شخصی که در سجام ثبت نام کرده است، یکسان بوده باشد.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما