تصویر انتقال وجه پایا چیست؟ + اطلاع از ساعت و سقف تراکنش پایا

انتقال وجه پایا چیست؟ + اطلاع از ساعت و سقف تراکنش پایا

آخرین ویرایش:
انتشار:
37 دیدگاه
title

اگر شما هم پیامک واریز حقوق را دریافت کرده باشید، با انتقال وجه پایا آشنا هستید. چون به طور معمول، کسب و کارها از تراکنش پایا برای پرداخت حقوق و مستمری به کارکنان خود استفاده می‌کنند. همچنین، شرکت‌های سرمایه گذاری برای پرداخت مستقیم سود سهام و اوراق بهادار خود از انتقال وجه پایا استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره کارت به کارت و انتقال وجه در سامانه پایا کسب کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پایا چیست؟


پایا یک سیستم انتقال وجه آنلاین بین بانکی است. این سامانه تراکنشی دارای 2 زیر سامانه دیگر به نام «وم» و «بم» است. این سیستم الکترونیکی جامع برای تبادلات بین بانکی است. به صورتی که پرداخت‌های خرد از حساب یک نفر در بانک به حساب فرد دیگری در یک بانک دیگر انتقال داده می‌شود. در حالت استاندارد، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد با پایا برای تعداد انبوهی از مشتریان بانک‌ها انجام می‌شود. شما می‌توانید حواله پایا را به صورت اینترنتی از حساب خود به حساب بانکی سایر افراد انجام بدهید.

تراکنش پایا از نوع غیر آنی است.

سقف انتقال وجه سامانه پایا


15 میلیون تومان، حداکثر سقف انتقال وجه اینترنتی پایا در گذشته بود. 50 میلیون تومان، سقف جدید حواله الکترونیک پایا محسوب می‌شود. این خبر در 25 دی ماه 1400 به طور رسمی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. در صورتی که حضوری به بانک مراجعه کنید، تا سقف 100 میلیون تومان هم می‌توانید کارت به کارت پایا را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: سقف کارت به کارت

کارمزد انتقال وجه پایا


زمانی که از دستگاه atm، سایت بانک و اپلیکیشن‌های بانکی استفاده می‌کنید، کارمزد پایا به طور خودکار از حساب بانکی شما کسر می‌شود. هزینه کارت به کارت پایا در سال 1400 نسبت به سال 99، تفاوتی داشته است. به طور معمول، کف کارمزد تراکنش پایا که از حساب شما کسر می‌شود، 200 تومان و حداکثر سقف آن، 2500 تومان می‌باشد.

در صورتی که از برخی از اپلیکیشن‌های بانکی استفاده کنید، ممکن است که انتقال وجه پایا بدون پرداخت کارمزد هم انجام پذیر باشد.

کاربردهای سامانه پایا


تراکنش‌های پایا که به صورت حواله اینترنتی و یا با مراجعه به بانک‌ها انجام می‌دهید، می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. برای مثال، برای واریز مبلغ اجاره خانه یا اجاره مغازه خود می‎توانید از حواله غیر آنی پایا استفاده کنید. این در حالی است که از روش تراکنش ساتنا برای انتقال وجه آنی روزانه می‌توانید استفاده نمایید.

1- پرداخت الکترونیکی اقساط تسهیلات با تراکنش پایا

شما با تراکنش پایا می‌توانید اقساط خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنید. بر همین اساس، دیگر نیازی نیست تا به صورت حضوری به شعب بانک برای پرداخت اقساط مراجعه کنید. در این شرایط، شما نیازی به ایران چک و یا اسناد بانکی فیزیکی و کاغذی ندارید.

2- پرداخت حقوق و مستمری با انتقال وجه پایا

پیش از روی کارآمدن سامانه پایا و خدمات انتقال وجه آن، تمامی مستمری‌بگیران مجبور بودند تا در بانک اعلام شده از سوی شرکت، مراحل افتتاح حساب را انجام بدهند و به پایان برسانند. اما با وجود حواله پایا نیازی نیست که حساب جدیدی در بانک باز کنید. چون تراکنش‌های بین بانکی را به طور کامل می‌توانید با استفاده از سامانه پایا انجام بدهید.

استفاده از انتقال وجه پایا برای افراد بسیار مناسب است. چون آن‌ها با تعدد حساب بانکی روبرو نیستند و می‌توانند مستمری خود را دریافت کنند.

3- پرداخت سود سهام و اوراق بهادار در سامانه پایا

پرداخت مستقیم سود سهام و اوراق بهادار با تراکنش پایا امکانپذیر است. در اینصورت، دیگر نیازی نیست تا سهامداران، حساب جداگانه‌ای برای دریافت سود سهام ایجاد کنند.

4- پرداخت قبض آب، برق، گاز و تلفن با سامانه پایا

به قابلیت برداشت مستقیم از سامانه پایا، بم می‌گویند. افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند این قابلیت را انجام بدهند. از کاربرد بم در پایا می‌توانیم به برداشت دسته‌ای مانند پرداخت قبض آب، برق، گاز و تلفن اشاره کنیم. غیر از این مورد، پرداخت هزینه دانشگاه‌ها، مدارس و موسسات آموزشی از کاربرد بم در پایا است.

در صورتی هم که خواسته باشید حق بیمه را پرداخت کنید، از قابلیت بم تراکنش پایا استفاده کنید.

ساعات انتقال وجه پایا


افرادی که با تراکنش پایا آشنایی دارند، به خوبی می‌دانند که ساعت انتقال پایا با تراکنش‌های عادی متفاوت است. ساعات انتقال وجه پایا را به صورت ساده می‌توانیم توضیح بدهیم. زمانی که شما حواله پایا را در ساعت کاری بانک ها انجام می‌دهید، در همان روز به حساب فرد مورد نظر ارسال می‌شود. اما اگر در یک روز تعطیل و یا خارج از ساعت کاری بانک‌ها، انتقال وجه را انجام بدهید؛ در ابتدای روز بعد به حساب فرد مورد نظر منتقل خواهد شد. اما ناگفته نماند که ساعت انتقال وجه پایا در روزهای تعطیل رسمی، ساعت 13:45 است.

ساعات تراکنش پایا به شرح زیر هستند:

 1. چرخه اول حواله در سامانه پایا: حوالی 4 صبح
 2. چرخه دوم حواله در سامانه پایا: حوالی 10:45
 3. چرخه سوم حواله در سامانه پایا: حوالی 14:45
 4. چرخه چهارم حواله در سامانه پایا: حوالی 17:45 [جدید از 25 دی ماه 1400]

با توجه به اینکه ساعات تقریبی تراکنش پایا را بررسی کردیم، باز هم ممکن است این ساعت‌ها تغییر کند. برای مثال، ممکن است که بانک مرکزی برای پاندمی کرونا و اوج شیوع آن، این ساعت‌ها را تغییر بدهد. پس بر روی ساعت‌های حواله در سامانه پایا حساب قطعی باز نکنید. در ضمن، اگر قصد دارید تا کارت به کارت را با سرعت بالایی انجام بدهید؛ بهتر است از انتقال وجه ساتنا و یا شاپرک استفاده کنید.

پیگیری انتقال وجه پایا بانک‌های مختلف


خیلی کم پیش می‌آید که اشتباهی در کارت به کارت پایا رخ بدهد. در صورتی که به هر دلیلی، شاهد خطا و یا اشتباهی در انتقال وجه پایا بودید، برای پیگیری آن بهتر است به صورت حضوری به بانک مراجعه کنید. اطلاعاتی که شما باید برای پیگیری تراکنش پایا به همراه داشته باشید، عبارتند از:

 • شماره پیگیری حواله
 • دانستن بانک مبدا و مقصد
 • مبلغ دقیق حواله

سوالات متداوال سیستم انتقال وجه پایا

استفاده از حواله پایا چه مزایایی دارد؟

با استفاده از خدمات کارت به کارت پایا، مجبور نیستید تا حساب بانکی جدیدی ایجاد کنید. چون با پایا می‌توانید انتقال وجه درون بانکی را بدون نیاز به افتتاح حساب جدید انجام بدهید.

سقف پایا چقدر است؟

حداکثر سقف حواله پایا در بانک‌ها، 100 میلیون تومان و سقف حواله پایا اینترنتی، 50 میلیون تومان در سال 1400 است.

کارمزد پایا چقدر است؟

کارمزد پایا در برخی اپلیکیشن‌های بانکی، صفر است. این درحالی است که برای استفاده از خدمات پایا در atm و اپلیکیشن‌های بانکی حداکثر باید 200 تومان را برای هر تراکنش پرداخت کنید.

منبع: آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
  من امروز اصبح ساعت ۱۱ ز حساب بانک ملت خود مبلغ..واریزکردم به حساب بانک صادرات خودم صورت پایا واین مبلغ ازحساب ملتم کسر شد وهنوز به حساب صاداراتم نیومده
  حمیدرضا مقدسی ۱ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه در اولین چرخه پایا انجام خواهد شد. زمان‌های چرخه پایا در همین مقاله شرح داده شده است.
  واسه من مبلغی از طریق شماره شبا ۲۰ میلیون تومان تقریبا ساعت ۱۸ روز پنج شنبه ۱۵ دی واریز شده آیا این مبلغ امکان داره همین امروز به حسابم واریز بشه ؟؟؟؟ ممنونم از پاسخگویی
  مهدی قانع اهری ۴ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه پایا در اولین چرخه کاری پس از انجام تراکنش، صورت می‌پذیرد. ساعات کاری پایا به طور کامل در همین مقاله شرح داده شده است.
  سلام من مببغ ۱۰ میلیون به حسابم پایا شده ساعت ۱۴ و۱۸ دقیقه و پیام واریزیشم برام اومده به حساب پست بانک بوده اما الان که خواستم خرید کنم دستگاه کارتخوان عدم موجودی زد برام الان باید چه کار کنم مشکل از کجاست؟
  گیتا ۴ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم موضوع را از بانک مربوطه پیگیری کنید.
  سلام.من ساعت ۸ شب پول به حساب شخصی پایا کردم از همراه بانک ملت نوشته این درخواست به منزله تاییدیه برداشت از حساب نبوده و فاقد اعتبار میباشد و عجله دارم که این پول فردا اول وقت تو حساب شخص گیرنده باشه آیا فردا اول وقت انجام میشه؟ اگر تردید هست در واریز اول وقت با توجه به پیامی که داده میشه ساتنا انجام بدم الان؟ اگر ساتنا انجام بدم دیگه به اندازه ای که پایا درخواست شده پول تو حسابم نیست آیا حواله پایا خود به خود کنسل میشه؟
  بابایی ۴ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه شما در اولین چرخه زمانی پایا انجام خواهد شد. ساعات انجام پایا را می‌توانید در همین مقاله ملاحظه نمایید.
  سلام از بانک ملی برام یه مبلغی از طرف پایا پول واریز شد دلیلش چیه؟
  زهرا رمضانی ۱ ماه قبل
  ----- نمایش سایر پاسخ‌ها
  سلام لطفاً واریز کنید بنده کارمند بانک ملی هستم اشتباه شده
  سام ۴ هفته قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم با دریافت صورتحساب خود از طریق اینترنت بانک یا همراه بانک، جزئیات تراکنش مربوطه را بررسی نمایید.
  سلام قرار بود امروز به حسابم پول بیاد رسید بانک دارم اما به حسابم واریز نشده راهنماییم کنید
  مصطفی سلطانی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم موضوع را از بانک پیگیری کنید.
  من روز پنج شنبه ساعت ۷ شب مبلغ سه میلیون سبصد پایا کردم از بانک رفاه به پارسیان که هر دو حساب متعلق به خودم است ولی نا کنون به حسابم واریز نشده است .الان باید چکار کنم .لطفا راهنمایی فرمایید.باتشکر
  فرانک مسگانی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام لطفا بخش "ساعات انتقال وجه پایا" در همین مقاله را مطالعه بفرمایید.
  من دیشب یک کارت به کارت پایا داشتم ولی پول به اون حساب نرفته
  علی اصغرمسندانی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام لطفا بخش "ساعات انتقال وجه پایا" در همین مقاله را مطالعه فرمایید.
  سلام خسته نباشید من ساعت ۱۵روز پنجشنبه مبلغی رو پایا کردم ولی هنوز برای حساب مقصد واریز نشده
  علی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام لطفا بخش "ساعات انتقال وجه پایا" در همین مقاله را مطالعه بفرمایید.
  سلام پایا بانک سامان به چه صورتی انجام میشه
  محمد کریمی ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام می‌توانید انتقال وجه را از طریق همراه‌بانک یا اینترنت بانک انجام دهید.
  چرا برنامه پایا این درخواست به منزله تاییدیه برداشت از حساب نبوده وفقط اعتبار میباشد چرا اینجوری می گوید
  کیاجهانی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه پایا پس از تایید بانک مقصد تکمیل و انجام خواهد شد.
  سلام، خسته نباشید، من ساعت 15 پول رو پایا زدم و اس ام اس برداشت هم اومد،اما واریز نشده به حساب مقصد، چرا؟؟؟
  علی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام با توجه به اینکه تراکنش شما در ساعت 15 انجام شده، انتقال وجه در چرخه بعدی پایا که حدود ساعت 18 می‌باشد، انجام خواهد شد.
  سلام وقت بخیر من با همراه بانک کشاورزی پولی را انتقال دادم با انتقال وجه پایا مبلغ را انتقال دادم از حساب کسر شد ولی پول به آن حساب واریز نشد الان چکار کنم
  رضا ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه از طریق پایا در ساعت‌های مشخص انجام می‌گردد. لطفا تا زمان اولین چرخه پایا صبور باشید.
  سلام وقت بخیر امروز کارت به کارت پایا انجام دادم قبل از واریز نام ونام خانوادگی مقصد رو درخواست کرددرحالیکه قبلا درخواست نمیکرد بنده یک حرف از نام خانوادگی رو جا گذاشتم ولی شماره شبا درست است و از حسابمم کم شده ولی طرف گفت نیومده ۳ ساعت میگذره ایا ممکن است خطایی شده باشه تراکنش موفق هم گزارش شد ممنون میشم جواب بدید
  ماریا لطیفی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام چنانچه وضعیت تراکنش موفق می‌باشد، عملیات انتقال وجه با توجه به ساعت انجام‌شده، در اولین چرخه بعدی پایا انجام خواهد شد.
  سلام وقت بخیر اگر مبلغی پول از ساعت ۱۳.۴۵ به بعد روز جمعه پایا بشه زمان واریز به حساب مقصد چه موقع است ؟؟؟
  سمیه ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام انتقال وجه در اولین چرخه روز کاری بعد یعنی حدود 4 صبح انجام خواهد شد.
مشاهده بیشتر ...