تصویر انتقال وجه پایا چیست؟ + اطلاع از ساعت و سقف تراکنش پایا

انتقال وجه پایا چیست؟ + اطلاع از ساعت و سقف تراکنش پایا

خدمات پرداختی
فهرست عناوین

اگر شما هم پیامک واریز حقوق را دریافت کرده باشید، با انتقال وجه پایا آشنا هستید. چون به طور معمول، کسب و کارها از تراکنش پایا برای پرداخت حقوق و مستمری به کارکنان خود استفاده می‌کنند. همچنین، شرکت‌های سرمایه گذاری برای پرداخت مستقیم سود سهام و اوراق بهادار خود از انتقال وجه پایا استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید اطلاعات کاملی درباره کارت به کارت و انتقال وجه در سامانه پایا کسب کنید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پایا چیست؟


پایا یک سیستم انتقال وجه آنلاین بین بانکی است. این سامانه تراکنشی دارای 2 زیر سامانه دیگر به نام «وم» و «بم» است. این سیستم الکترونیکی جامع برای تبادلات بین بانکی است. به صورتی که پرداخت‌های خرد از حساب یک نفر در بانک به حساب فرد دیگری در یک بانک دیگر انتقال داده می‌شود. در حالت استاندارد، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد با پایا برای تعداد انبوهی از مشتریان بانک‌ها انجام می‌شود. شما می‌توانید حواله پایا را به صورت اینترنتی از حساب خود به حساب بانکی سایر افراد انجام بدهید.

تراکنش پایا از نوع غیر آنی است.

سقف انتقال وجه سامانه پایا


15 میلیون تومان، حداکثر سقف انتقال وجه اینترنتی پایا در گذشته بود. 50 میلیون تومان، سقف جدید حواله الکترونیک پایا محسوب می‌شود. این خبر در 25 دی ماه 1400 به طور رسمی از سوی بانک مرکزی اعلام شد. در صورتی که حضوری به بانک مراجعه کنید، تا سقف 100 میلیون تومان هم می‌توانید کارت به کارت پایا را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: سقف کارت به کارت

کارمزد انتقال وجه پایا


زمانی که از دستگاه atm، سایت بانک و اپلیکیشن‌های بانکی استفاده می‌کنید، کارمزد پایا به طور خودکار از حساب بانکی شما کسر می‌شود. هزینه کارت به کارت پایا در سال 1400 نسبت به سال 99، تفاوتی داشته است. به طور معمول، کف کارمزد تراکنش پایا که از حساب شما کسر می‌شود، 200 تومان و حداکثر سقف آن، 2500 تومان می‌باشد.

در صورتی که از برخی از اپلیکیشن‌های بانکی استفاده کنید، ممکن است که انتقال وجه پایا بدون پرداخت کارمزد هم انجام پذیر باشد.

کاربردهای سامانه پایا


تراکنش‌های پایا که به صورت حواله اینترنتی و یا با مراجعه به بانک‌ها انجام می‌دهید، می‌توانند کاربردهای متعددی داشته باشند. برای مثال، برای واریز مبلغ اجاره خانه یا اجاره مغازه خود می‎توانید از حواله غیر آنی پایا استفاده کنید. این در حالی است که از روش تراکنش ساتنا برای انتقال وجه آنی روزانه می‌توانید استفاده نمایید.

1- پرداخت الکترونیکی اقساط تسهیلات با تراکنش پایا

شما با تراکنش پایا می‌توانید اقساط خود را به صورت الکترونیکی پرداخت کنید. بر همین اساس، دیگر نیازی نیست تا به صورت حضوری به شعب بانک برای پرداخت اقساط مراجعه کنید. در این شرایط، شما نیازی به ایران چک و یا اسناد بانکی فیزیکی و کاغذی ندارید.

2- پرداخت حقوق و مستمری با انتقال وجه پایا

پیش از روی کارآمدن سامانه پایا و خدمات انتقال وجه آن، تمامی مستمری‌بگیران مجبور بودند تا در بانک اعلام شده از سوی شرکت، مراحل افتتاح حساب را انجام بدهند و به پایان برسانند. اما با وجود حواله پایا نیازی نیست که حساب جدیدی در بانک باز کنید. چون تراکنش‌های بین بانکی را به طور کامل می‌توانید با استفاده از سامانه پایا انجام بدهید.

استفاده از انتقال وجه پایا برای افراد بسیار مناسب است. چون آن‌ها با تعدد حساب بانکی روبرو نیستند و می‌توانند مستمری خود را دریافت کنند.

3- پرداخت سود سهام و اوراق بهادار در سامانه پایا

پرداخت مستقیم سود سهام و اوراق بهادار با تراکنش پایا امکانپذیر است. در اینصورت، دیگر نیازی نیست تا سهامداران، حساب جداگانه‌ای برای دریافت سود سهام ایجاد کنند.

4- پرداخت قبض آب، برق، گاز و تلفن با سامانه پایا

به قابلیت برداشت مستقیم از سامانه پایا، بم می‌گویند. افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند این قابلیت را انجام بدهند. از کاربرد بم در پایا می‌توانیم به برداشت دسته‌ای مانند پرداخت قبض آب، برق، گاز و تلفن اشاره کنیم. غیر از این مورد، پرداخت هزینه دانشگاه‌ها، مدارس و موسسات آموزشی از کاربرد بم در پایا است.

در صورتی هم که خواسته باشید حق بیمه را پرداخت کنید، از قابلیت بم تراکنش پایا استفاده کنید.

ساعات انتقال وجه پایا


افرادی که با تراکنش پایا آشنایی دارند، به خوبی می‌دانند که ساعت انتقال پایا با تراکنش‌های عادی متفاوت است. ساعات انتقال وجه پایا را به صورت ساده می‌توانیم توضیح بدهیم. زمانی که شما حواله پایا را در ساعت کاری بانک ها انجام می‌دهید، در همان روز به حساب فرد مورد نظر ارسال می‌شود. اما اگر در یک روز تعطیل و یا خارج از ساعت کاری بانک‌ها، انتقال وجه را انجام بدهید؛ در ابتدای روز بعد به حساب فرد مورد نظر منتقل خواهد شد. اما ناگفته نماند که ساعت انتقال وجه پایا در روزهای تعطیل رسمی، ساعت 13:45 است.

ساعات تراکنش پایا به شرح زیر هستند:

  1. چرخه اول حواله در سامانه پایا: حوالی 4 صبح
  2. چرخه دوم حواله در سامانه پایا: حوالی 10:45
  3. چرخه سوم حواله در سامانه پایا: حوالی 14:45
  4. چرخه چهارم حواله در سامانه پایا: حوالی 17:45 [جدید از 25 دی ماه 1400]

با توجه به اینکه ساعات تقریبی تراکنش پایا را بررسی کردیم، باز هم ممکن است این ساعت‌ها تغییر کند. برای مثال، ممکن است که بانک مرکزی برای پاندمی کرونا و اوج شیوع آن، این ساعت‌ها را تغییر بدهد. پس بر روی ساعت‌های حواله در سامانه پایا حساب قطعی باز نکنید. در ضمن، اگر قصد دارید تا کارت به کارت را با سرعت بالایی انجام بدهید؛ بهتر است از انتقال وجه ساتنا و یا شاپرک استفاده کنید.

پیگیری انتقال وجه پایا بانک‌های مختلف


خیلی کم پیش می‌آید که اشتباهی در کارت به کارت پایا رخ بدهد. در صورتی که به هر دلیلی، شاهد خطا و یا اشتباهی در انتقال وجه پایا بودید، برای پیگیری آن بهتر است به صورت حضوری به بانک مراجعه کنید. اطلاعاتی که شما باید برای پیگیری تراکنش پایا به همراه داشته باشید، عبارتند از:

  • شماره پیگیری حواله
  • دانستن بانک مبدا و مقصد
  • مبلغ دقیق حواله

سوالات متداوال سیستم انتقال وجه پایا

استفاده از حواله پایا چه مزایایی دارد؟

با استفاده از خدمات کارت به کارت پایا، مجبور نیستید تا حساب بانکی جدیدی ایجاد کنید. چون با پایا می‌توانید انتقال وجه درون بانکی را بدون نیاز به افتتاح حساب جدید انجام بدهید.

سقف پایا چقدر است؟

حداکثر سقف حواله پایا در بانک‌ها، 100 میلیون تومان و سقف حواله پایا اینترنتی، 50 میلیون تومان در سال 1400 است.

کارمزد پایا چقدر است؟

کارمزد پایا در برخی اپلیکیشن‌های بانکی، صفر است. این درحالی است که برای استفاده از خدمات پایا در atm و اپلیکیشن‌های بانکی حداکثر باید 200 تومان را برای هر تراکنش پرداخت کنید.

منبع: آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما