تصویر راهنمای خرید کارتخوان و شرایط دریافت آن

راهنمای خرید کارتخوان و شرایط دریافت آن

آخرین ویرایش:
انتشار:
0 دیدگاه
title

دستگاه‌های کارتخوان عضو جدایی‌ناپذیر فروشگاه‌ محصولات و شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات محسوب می‌شوند. حتی افرادی که کد رهگیری مالیاتی ندارند، می‌توانند از شرایط خرید کارتخوان (شخصی) بهره‌مند شوند. داشتن 18 سال تمام و حساب بانکی عضو شتاب از شروط اصلی خرید دستگاه پوز محسوب می‌شوند. از آنجایی که کارتخوان‎‎ها اساسا متنوع هستند، برای خرید آن‌ها ممکن است نیازمند راهنمایی و نکاتی باشید. در ابتدای این مطلب، به راهنمای دریافت و سپس، شرایط خرید کارتخوان می‌پردازیم تا به پرسش‌های احتمالی شما، پاسخ بدهیم.

راهنمای خرید کارتخوان


برای خرید کارتخوان می‌بایست با انواع آن‌ها آشنایی داشته باشید. (چون این دستگاه‌ها متنوع هستند و هر کدام، برای یک یا چند گروه شغلی، مناسب‌تر می‌باشند.) سپس، شرایط خرید کارتخوان را بدانید و مدارک لازم برای دریافت آن‌ها را تهیه کنید. در ادامه‌ی این مطلب، ابتدا به انواع دستگاه پوز اشاره کردیم و مزیت‌های آن را در یک نگاه مرور کردیم:

انواع دستگاه کارتخوان


کارتخوان‌های بانکی یا سیار هستند یا ثابت. علاوه براین، دستگاه‌های کارتخوان شخصی هم عموما در دو رده‌بندی ثابت و سیار قرار می‌گیرند. به دلیل انتخاب‌های متعددی که پیش رو دارید، بهتر است با انواع این دستگاه‌ها آشنا شوید:

1 دستگاه‌های پوز ثابت

کارتخوان‌های ثابت برای اتصال به شبکه بانکی به کابل تلفنی نیاز دارند و در یک مکان ثابت نصب می‌شوند. چون این دستگاه‌ها باتری ندارند و تنها راه اتصال آن‌ها به برق شهری، اتصال به آداپتور است. دستگاه‌های پوز ثابت به چند زیرمجموعه‌ی زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • تلفنی
 • شبکه‌ای
 • اینترنتی
 • بلوتوثی
 • کامپیوتری

دستگاه‌های پوز کامپیوتری، بیشتر در مراکز خرید بزرگ، مراکز درمانی (مانند داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها و …) کاربرد دارد. برای اینکه بتوان از این دستگاه استفاده کرد، باید شرایط اتصال به یک سامانه کامپیوتری را برقرار کنید.

برای ثبت درخواست پذیرندگی پایانه فروش کلیک کنید

ویژگی‌های دستگاه پوز ثابت

 • سرعت بالایی در انجام تمامی تراکنش‌ها دارند.
 • سریع روشن شده و در کمترین زمان هم آماده به کار می‌شوند.
 • نور صفحه‌ی نمایش آن‌ها مناسب است.
 • از امنیت بالایی در طی تراکنش در حال انجام، برخوردار هستند.
 • کمترین میزان قعطی ارتباط را دارند.

مزیت‌های دستگاه‌های کارتخوان ثابت

 • سرعت تراکنش زیر ۲ یا 3 ثانیه
 • قابلیت نصب چندین پوز ثابت با یک خط تلفن و یک سرویس اینترنت
 • امکان اتصال به کامپیوتر و صندوق‌های فروشگاهی
 • قابل استفاده در طرح‌های انگیزشی و وفادرای
 • تخصیص چند حساب به کارتخوان ثابت و واریز وجه به انتخاب پذیرنده به هریک از حساب‌‌ها
 • قابلیت ارائه خدمات پرداخت B2B و B2C به شرکت ‌ها و سازمان ‌های طرف قرارداد

2 دستگاه‌های پوز سیار

آنچه باعث ایجاد تفاوت میان دستگاه‌های سیار و ثابت می‌شود، قابلیت جابجایی نوع سیار است. از شروط اصلی نصب و اتصال دستگاه‌های پوز سیار به شبکه‎های بانکی، وجود اینترنت خط تلفن ثابت و یا موبایلی است. این دستگاه‌ها با باتری شارژ می‌شوند و در صورت شارژ شدن می‌توانید به مدت 8 تا 48 ساعت از آن‌ها استفاده کنید. (البته به میزان استفاده و کاری که مد نظر دارید، ممکن است کمتر از 48 ساعت بتوانید از دستگاه‌های پوز سیار استفاده کنید.)

در بخش زیر به تنوع دستگاه‌های پوز سیار به همراه ویژگی‎های آن‌ها اشاره کردیم:

سیم‌کارتی

کارتخوان‌های سیم‌کارتی با نام پوزهای بی‌سیم هم شناخته می‌شوند. این دستگاه‌ها، بر روی بسترهای تلفن همراه به شبکه اتصال دارند. مدل‌های سیم‌کارتی، نمایش رنگی دارند و به همین دلیل، محبوب‌ترین دستگاه‎های پوز برای تراکنش‌ها و معاملات روزمره شناخته می‌شوند.

اندرویدی

کارتخوان‌های موبایلی و اندرویدی، پیشرفته‌ترین و جدیدترین نوع دستگاه‌های کارتخوان محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها، علاوه بر صفحه نمایش لمسی، قابلیت‌هایی مثل قابلیت نصب نرم افزارهای حسابداری را هم دارند و از اسکنر بارکد آن‌ها می‌توان برای دسترسی راحت‌تر به حساب مقصد تراکنش استفاده کرد.

موبایلی (کوچک و قابل حمل)

کارتخوان‌های جیبی که لقب کارتخوان‌های موبایلی را به خود اختصاص داده‌اند، بسیار کوچک هستند. این دستگاه‌ها به دلیل قابلیت حمل آسانی که دارند، برای افرادی که فروشگاه ندارند و یا در جای ثابتی فعالیت ندارند، گزینه بسیار خوبی است.

از کارکرد ایده‌آل این دستگاه می‌توانیم به رسید دیجیتالی آن‌ها اشاره کنیم. پس با استفاده از نوع موبایلی کارتخوان‌ها، رول‌های کاغذی حذف می‌شوند. با توجه به اینکه شرکت‌های محدودی، این دستگاه‌های موبایلی را تامین می‌کنند، ممکن است برای دریافت آن‌ها لازم باشد تا زمان زیادی را صرف کنید.

تلفنی و شبکه‌ای

دستگاه‌های پوز تلفنی (Dial Up) و کارتخوان‌های شبکه‌ای (LAN)، دو نوع دیگر از دستگاه‌های ثابت هستند. برای نصب هر دوی آن‌ها به کابل شبکه نیاز دارید. اگر جزو مشاغل ساکن و بدون حرکت هستید، این دو دسته از پوزهای ثابت برای شرایط شما مناسب‌ترین گزینه هستند.

تفاوت دو کارتخوان شبکه‌ای و تلفنی را در بخش زیر به تفکیک بررسی کردیم:

کارتخوان تلفنی جزو ساده‌ترین نوع دستگاه‌های پوز ثابت شناخته می‌شود و برای تراکنش‌های محدود، مناسب است.

دستگاه پوز شبکه‌ای هم از طریق کابل شبکه و هم از طریق کابل تلفن به شبکه محلی متصل می‌شود و برای تراکنش‎های بالا، انتخاب خوبی است.

کارتخوان‌های وای‌فای‌دار

این کارتخوان‌ها برای اتصال به شبکه از امواج wifi استفاده می‌کنند. افرادی که در رده بندی شغلی مانند پیک‎های تحویل و رانندگان تاکسی قرار دارند، می‌توانند تا شعاع 30 متری از این دستگاه‌ها استفاده کنند. آنچه که در خرید کارتخوان‌های وای‌فای‌دار اهمیت دارد، طول عمر بالای باتری در طی جابجایی‎هایی بسیار زیاد است.

شرایط خرید کارتخوان چیست؟


برای خرید کارتخوان، دو راه دارید و می‌توانید کارتخوان شخصی و یا بانکی را انتخاب کنید. همانطور که مشخص است، برای دریافت هر کدام از این دو دستگاه می‌بایست شرایط ویژه‌ای داشته باشید که در بخش زیر به آن اشاره کردیم:

1 شرایط خرید کارتخوان شخصی

اگر جواز کسب و کار ندارید و یا تعداد تراکنش‌های شما محدود است، باز هم می‌توانید از کارتخوان استفاده کنید. چون کارتخوان‌های شخصی را بدون محدودیت تعداد تراکنش می‌توانید دریافت کنید و نیازی هم به پرداخت مبلغ وثیقه به بانک نیست.

برای دریافت کارتخوان شخصی نیازی نیست تا این دستگاه را از بانک به امانت بگیرید. شما می‌توانید به یکی از فروشگاه‌های خرید دستگاه پوز مراجعه کنید و بعد از پرداخت هزینه، برای همیشه مالک آن دستگاه باشید.

به طور معمول، بعد از ثبت سفارش دستگاه پوز شخصی می‌توانید آن را در مدت کوتاه‌تری دریافت کنید.

2 شرایط خرید کارتخوان بانکی

همانطور که قبلا گفتیم، برای خرید کارتخوان بانکی هم باید در رده سنی بالاتر از 18 سال باشید و در بانک مورد نظر، افتتاح حساب کرده باشید. علاوه براین، الزامات زیادی برای دریافت کارتخوان بانکی باید رعایت کنید. افرادی که در یک واحد اقتصادی مشخص فعالیت داشته و به موجب آن توانسته‌اند کد رهگیری دریافت کنند، واجد شرایط دریافت کارتخوان بانکی هستند. همچنین، شما باید کد پستی داشته باشید و مجوز رسمی هم از اتحادیه و یا سازمان ناظر دریافت کرده باشید.

کارتخوان‎های بانکی از نوع امانی هستند و با ارائه مبلغی به‌عنوان وثیقه می‌توانید از آن برای مدتی مشخص و محدود استفاده کنید. از مهم‌ترین شرایط دریافت کارتخوان بانکی، داشتن جواز کسب و 500 تراکنش ماهیانه است.

آن طور که تجربه کاربران ثابت کرده است، تحویل کارتخوان‌های بانکی با تاخیر است. با این حال، می‌توان بانکی را یافت که تحویل کارتخوان آن به زمان کمتری بیانجامد. برای مثال، بعد از ثبت درخواست پذیرندگی پایانه فروش بانک رسالت در اپلیکیشن آی‌کاپ، بین 3 الی 7 روز کاری می‌توانید این دستگاه را دریافت کنید.

مدارک لازم برای دریافت کارتخوان بانکی


برای امانت گرفتن کارتخوان لازم است مدارک لازم را تهیه کرده و به بانک ارائه بدهید. تا جایی که توانستیم، لیست مدارک ضروری برای گرفتن کارتخوان بانکی (اشخاص حقیقی) را در بخش زیر بررسی کردیم:

 • مدارک هویتی از جمله تصویر شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی
 • جواز کسب یا اجاره نامه اداری یا تجاری
 • کد رهگیری مالیاتی
 • تصویر قبض‌های دارای آدرس و کد پستی مربوط به محل نصب دستگاه کارتخوان
 • شماره شبای بانکی

نحوه خرید دستگاه پوز بانکی


درخواست پذیرندگی کارتخوان‌های بانکی را می‌‌توان با مراجعه حضوری به یکی از شعبه‌ها و یا مراجعه به سایت‌ها و یا اپلیکیشن‌های بانکی ثبت کرد. برای ثبت درخواست پذیرندگی کارتخوان بانک رسالت باید اپلیکیشن آی‌کاپ را نصب کرده و از طریق کاشی “درخواست پذیرندگی پایانه فروش” نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

سوالات متداول

برای خرید کارتخوان به چه مدارکی نیاز است؟

مدارک هویتی مثل تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی، جواز کسب و کد رهگیری مالیاتی بخشی از مدارک لازم برای خرید کارتخوان بانکی هستند. لیست مدارک لازم را در این مطلب بخوانید.

شرایط خرید کارتخوان چیست؟

برای خرید کارتخوان، داشتن شرایط سنی بالاتر از 18 سال تمام و حساب بانکی الزامی است. در صورتی که می‌خواهید کارتخوان بانکی بگیرید، باید مبلغی به‌عنوان وثیقه به بانک پرداخت کنید.

منبع: سایت آی‌کاپ

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما