تصویر قانون سفته بانکی و مقررات مربوط به سفته

قانون سفته بانکی و مقررات مربوط به سفته

آخرین ویرایش:
انتشار:
1 دیدگاه
title

قانون سفته بانکی جزو مواردی است که ارائه دهنده و ارائه کننده سفته باید بدانند و از آن آگاهی داشته باشند. قوانین مربوط به سفته را می‌توانیم با مراجعه به قانون تجارت مورد بررسی قرار بدهیم. براساس این قانون، روش اجرای سفته فقط و فقط از طریق دادگاه است و به روند به اجرا گذاشتن آن همانند چک نیست.

جزئیات جدیدی برای قوانین سفته وجود دارد که به احتمال زیاد نمی‌دانید. پس در این مطلب، بخوانید.

قانون سفته بانکی چیست؟


مواد 307، 308 و 309 قانون تجارت الکترونیک در ارتباط با قانون سفته بانکی است. در این مواد، اصول مربوط به ظاهر سفته و مندرجات آن نوشته شده که مورد بررسی قرار می‌دهیم.

1- در قانون 307 مصوب تجارت الکترونیک به ماهیت سفته اشاره شده است. (فته‌طلب، نامی است که در این قانون برای توضیح مفهوم سفته استفاده است.) آنچه در این قانون در مورد سفته آمده به این صورت است: فته‌طلب (سفته) سندی است که به موجب آن، امضاکننده تعهد می‌کند که مبلغی در موعد معین یا عندالمطالبه در وجه حامل یا شخص معین یا به حواله کرد آن شخص کارسازی نماید. (قانون تجارت مصوب 13/12/1311)

2- قانون 308 مصوب تجارت الکترونیک به نحوه پر کردن سفته اشاره کرده است. شرح دقیق‌تر این قانون عبارت است از: فته‌طلب (سفته) علاوه بر امضاء یا مهر باید دارای تاریخ و متضمن موارد زیر باشد:

  • مبلغی که باید با تمام حروف نوشته شود.
  • گیرنده وجه
  • تاریخ پرداخت

در صورتی که این شرایط را در پر کردن سفته رعایت نکنید؛ دارنده سفته نمی‌تواند از قوانین مربوط به آن پیروی کند.

با توجه به اینکه هم اکنون، دو نوع سفته کاغذی و الکترونیکی داریم، اطلاعات ذکر شده در پاراگراف قبلی را می‌توانید در هر دو نوع آن ثبت کنید و جای نگرانی نیست.

3- پیش از بررسی ماده 309 قانون مصوب تجارت الکترونیک باید به این موضوع اشاره کنیم که سفته و برات با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال، تمامی مقرراتی که در مورد سفته بیان کردیم، در مورد برات هم صدق می‌کند.

درج محل پرداخت سفته جزو مقررات الزامی برای تنظیم سفته نیست. در صورتی که در مقررات برات، درج محل پرداخت سفته لازم و ضروری است.

محل پرداخت سفته جزو مقررات الزامی برای تنظیم سفته نیست. در صورتی که در مقررات برات، درج محل پرداخت سفته لازم و ضروری است.

قوانین اجرا گذاشتن سفته چگونه است؟


سفته را به دو طریق می‌توانید به اجرا بگذارید. این دو روش، اجرای اسناد رسمی و مراجعه به مراجع قضایی دادگستری است.

  • برای استفاده از اجرای اسناد رسمی لازم است تا دارنده، شرایطی را رعایت کرده باشد. در این صورت، او می‌تواند علیه افرادی مثل صادر کننده، پشت نویس و ضامن به بخش اجرای اسناد رسمی در اداره ثبت مراجعه کند. سپس، این شخص می‌تواند نسبت به توقیف اموال اشخاص مذکور و وصول طلب خود اقدام کند.
  • به اجرا گذاشتن سفته از طریق مراجع قضایی دادگستری به این صورت است که دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسوولان سند تجاری اقامه دعوی می‌نماید. اگر این موضوع به محکومیت قطعی صادرکننده منجر شود، اما اموالی از محکوم تحصیل نشود؛ او به استناد قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی می‌تواند بازداشت شخص محکوم را تقاضا کند.

در ادامه بخوانید: سفته الکترونیکی

سوالات متداول قانون سفته در ایران


آیا سفته سند رسمی است؟

بله، فته‌طلب یا سفته همان تعهدنامه‌ای است که به موجب آن، امضاكننده تعهد می‌کند كه مبلغ وجه در زمان معين يا بلافاصله بعد از مطالبه از سوی دارنده، در وجه حامل يا شخص معين يا به حواله كرد آن شخص کارسازی شود.

آیا سفته تاریخ دارد؟

اگر تمایل داشته باشید تا سفته را به یک سند تجاری تبدیل کنید، باید تاریخ آن را ثبت کنید. در غیر اینصورت، بدون درج تاریخ، سفته همان یک سند عادی است.

آیا سفته نیاز به اثر انگشت دارد؟

سفته بدون اثر انگشت در صورتی اعتبار دارد که امضای شما در آن درج شده باشد.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
    مقداری پول جهت سرمایه گذاری به شرکتی دانش بنیان دادم که قرار بوده در سررسید یکساله سود آن محاسبه و پرداخت شود . در حال حاضر با گذشت شش ماه پول خود را ضرورتا نیاز دارم و شرکت با مشکلات داخلی اعضا وشکایت حسانش مسدود است و از پرداخت آن استنکاف میکند . چگونه میتوانم آنرا وصول نمایم ؟ لازم به ذکر است مبلغ را جهت افزایش رهن اجاره منرل نیاز ضروری دارم .
    بهرام جهانگیر ۱۱ ماه قبل