تصویر مسدود شدن کارت بانکی و دلایل آن

مسدود شدن کارت بانکی و دلایل آن

خدمات پرداختی
فهرست عناوین

مسدود شدن حساب بانکی در دنیای تجارت و کسب و کار می‌تواند مشکلات متعددی را برای شما ایجاد کند. اطلاع از علت مسدودی کارت بانکی و روش‌های رفع آن به شما کمک می‌کند تا حساب خود را باز کنید و سپرده‌های خود را برداشت کنید و یا انتقال بدهید. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا راهنمای رفع انسداد حساب بانکی را دریافت کنید.

علت های مسدود شدن کارت بانکی از سوی بانک


از انواع مسدودی حساب می‌توانیم به مقررات بانکی اشاره کنیم. دلایل مسدودی حساب بانکی در مقررات بانکی می‌تواند متعدد باشد. لیست این دلایل به صورت زیر است:

  • راکد ماندن طولانی مدت حساب
  • مسدود شدن حساب بانکی به دلیل ضمانت وام (اگر شما ضمانت وام فرد دیگری را پذیرفته باشید و او هم نسبت به پرداخت اقساط خود، دیرکرد داشته باشد؛ حساب بانکی شما به‌عنوان ضامن بسته می‌شود.)
  • استفاده از چک بلامحل (افرادی که بدون توجه به موجودی حساب خود از چک بلامحل استفاده می‌کنند؛ به مدت 7 سال، حساب بانکی آن‌ها مسدود خواهد بود.)

روش رفع مسدودی کارت بانک‌های مختلف (ملی، صادرات، سپه، صادرات و …)

در این بخش، قصد داریم تا راهنمای کلی رفع مسدود بودن کارت بانک‌های مختلف را بررسی کنیم.

نام بانکروش رفع بسته شدن حساب بانکی
قرض الحسنه رسالتپیشخوان مجازی رسالت
ملیمراجعه به یکی از شعب بانک ملی ایران
مهر ایراناستفاده از اپلیکیشن بانک مهر ایران
صادراتاستفاده از تلفن بانک صادرات
سپهمراجعه به یکی از شعب بانک سپه با کارت ملی
ملیاستفاده از نشان بانک
ملتمراجعه به یکی از شعبه‌های بانک ملت
کشاورزیرفع مسدودی از طریق اینترنت بانک
اقتصادنوینمراجعه به یکی از شعبه‌های بانک اقتصادنوین
آیندهاستفاده از سایت بانک آینده

به طور کلی، برای فعالسازی حساب بانکی مسدود شده باید با کارت ملی به همان بانک مراجعه کنید و یا از سایت، اینترنت بانک و اپلیکیشن همان بانک استفاده کنید. برای مثال، نحوه فعالسازی کارت نقدی مسدود شده در بانک تعاون به همین صورت است. یعنی شما با به همراه داشتن کارت ملی خود و مراجعه حضوری به بانک تعاون می‌توانید حساب و یا کارت بانکی خود را فعالسازی کنید.

بیشتر بخوانید: مشکل کارت به کارت

علل مسدود شدن حساب بانکی توسط دستگاه‌های قضایی


مسدود شدن حساب بانکی توسط دادگاه، دادستانی و شورای حل اختلاف می‌تواند یکی از علت‌های رایج توقیف حساب باشند. برای مثال، اگر همسر شما اقدام به اجرای مهریه کرده باشد؛ احتمال توقیف حساب بانکی از سوی دادگاه بسیار زیاد است. همچنین، افرادی که سرباز فراری هستند، عواقبی مانند مسدودی حساب بانکی را باید بپذیرند!

رفع مسدودی کارت بانکی (با علت‌های حقوقی و کیفری)

برای رفع مسدود بودن کارت بانکی که به دستگاه‌های قضایی مربوط است، باید به دادگستری مراجعه نمایید.

در بحث دعاوی حقوقی باید قبل از صدور رای قطعی در برابر قاضی، دفاع بسیار خوبی ارائه بدهید و حساب خود را رفع مسدودیت کنید. در غیر اینصورت، رای قطعی صادر شده و حساب شما جهت پرداخت محکوم به مسدود شده که باید سریعا جهت پرداخت، اقدامات لازم را انجام دهید.

در بحث دعاوی کیفری برای رفع مشکل مسدود شدن حساب بانکی خود، الزاما باید از یک وکیل کمک بگیرید؛ زیرا، حساب شما به دلایل کیفری بسته شده است و یک فرد مسلط به این مسائل می‌تواند این موارد را پیگیری کند. همچنین، به نکته‌ی مهم زیر برای رفع انسداد حساب بانکی در دعاوی کیفری توجه کنید:

در شکایت‌های کیفری در صورت مسدودی حساب پس از تحقیق از بانک مربوطه در خصوص مرجع صادر کننده دستور مسدودی حساب حضور سریع و موثر در دادسرا و شعبه مسدود کننده بسیار مهم می باشد.

دلیل مسدود شدن حساب بانکی توسط پلیس فتا


در بحث علت های مسدود شدن حساب بانکی می‌توان به جرایم دارندگان حساب هم اشاره کرد. پلیس فتا به دلایل گردش مالی بالا در سایت‌های شرط‌بندی و یا کلاهبرداری به بهانه‌های متعدد می‌تواند اقدام به مسدود کردن حساب بانکی نماید. سایر دلایل توقیف شدن حساب بانکی توسط پلیس فتا را در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

  • از اطلاعات حساب شما که در درگاه‌های جعلی (فیشینگ) وارد شده، جهت پولشویی و کلاهبرداری استفاده شده است.
  • فردی با داشتن شماره کارت شما، قصد برداشت از حساب را داشته که با وارد کردن اشتباه رمز دوم کارت باعث مسدودی می‌شود.
  • یک شکایت از شما در مراجع قضایی ثبت شده و با دستور قاضی، حساب شما مسدود شده است.

رفع مسدود شدن حساب بانکی توسط پلیس فتا

برای رفع کردن مسدود شدن کارت از سوی پلیس فتا باید به بانک مورد نظر خود مراجعه نمایید. سپس، مدارک زیر را از متصدی بانک تحویل بگیرید:

  • شماره نامه
  • نام مرکز پلیس فتا (ارسال کننده نامه‌ای که بواسطه آن حساب‌شان مسدود شده را دریافت کنند.)

بعد از دریافت این مدارک می‌توانید به پلیس فتای آن شهر یا شعبه صادر کننده دستور قضائی، مراجعه کنید. در صورتی که شما، شرایط مراجعه حضوری و دریافت شماره نامه و نام مرکز پلیس فتا را ندارید؛ می‌‌توانید از طریق مشاهده ابلاغیه با کد ملی اقدام کنید. با این شرایط، سایر مراحل رفع توقیفی کارت بانکی خود را می‌توانید به صورت آنلاین از سامانه ثنا پیش ببرید.

سوال: از حساب بانکی من به عنوان حساب واسط سوء استفاده شده، اما چرا کل موجودی حساب من توسط پلیس فتا مسدود شده است؟ و این مسدودی تا چه زمانی ادامه دارد؟

پاسخ: در شرایطی که از حساب شما سوء استفاده شده، مبلغ‌های غیر مجازی به حساب بانکی شما واریز شده است. به همین دلیل است که تا مشخص شدن وضعیت آن، حساب بانکى شما تا سقف مبلغ واریز شده یا برحسب نظر مقام قضایى، کل مبالغ و موجودى حساب بانکى شما مسدود می‌شود. بنابراین، مدت زمان مسدودى یا باز شدن مجدد حساب بانکى شما بستگى به نظر مرجع قضایى دارد و از آن طریق ادامه پیدا می‌کند.

سوالات متداول رفع مسدود شدن کارت بانکی


برای رفع مسدودی کارت بانکی چه باید کرد

جهت رفع شدن مشکل مسدودیت کارت و یا حساب بانکی، ابتدا باید علت مسدودی آن‌ را پیدا کنید. پس از آن، نسبت به رفع کردن توقیف کارت بانکی خود بپردازید.

رفع مسدودی حساب بانکی چقدر طول میکشد

مدت زمان لازم برای رفع شدن مسدودی حساب بانکی به علت‌های آن بستگی دارد. برای مثال، پس از مسدود شدن کارت بانکی به دلیل استفاده از چک بلامحل باید به مدت 7 سال صبر کنید.

رفع مسدود شدن کارت بانکی به علت رمز اشتباه چگونه است؟

جهت رفع کردن مسدودی کارت بانکی به علت رمز عبور اشتباه، باید به یکی از شعبه‌های همان بانک مراجعه نمایید. در صورتی که این امر برای شما میسر نیست، از سایت بانک، اینترنت بانک و یا اپلیکیشن بانک استفاده کنید.

منبع: سایت آی‌کاپ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه کاربران

باسلام و خسته نباشین. می خواستم درمورد مسدودشدن کارت بانکی ازشما چندتاسوال بپرسم. کارت بانکی من ازطرف پلیس فتامسدودشده بعلت سایت های شرط بندی می خواستم ببینم میشه دوباره کارتم بازبشه چجوری وجریمش چیه

حسین خاکپای ذاکرین
پاسخ
دیدگاه شما