تصویر نحوه پشت نویسی سفته (برای ضمانت و کار)

نحوه پشت نویسی سفته (برای ضمانت و کار)

آخرین ویرایش:
انتشار:
0 دیدگاه
title

سوال “پشت نویسی سفته چیست و چگونه است” برای هر فردی که از اعتبار و ارزش سفته استفاده می‌کند، اهمیت دارد. ظهرنویسی سفته هم به معنای پشت نویسی سفته است که افراد برای ضمانت و کار انجام می‌دهند. دانستن قوانین ظهرنویسی سفته برای شما که قصد دارید مبلغی را تعهد کنید، بسیار لازم و ضروری است. در ادامه همراه ما باشید تا راهنمای عملی ظهرنویسی سفته کاغذی و سفته الکترونیکی را به طور جامع توضیح بدهیم.

پشت نویسی سفته چیست


ظهر نویسی سفته، نام دیگر فرآیند پشت نویسی سفته می‌باشد. یکی از سوالات اساسی برای پشت‌نویسی کردن، این است که چرا سفته را باید ظهرنویسی کنیم! در پاسخ به این سوال باید گفت که ظهر نویسی سفته می‎تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. با ذکر یک مثال، این موضوع را به طور شفاف متوجه خواهید شد. به منظور تغییر دادن مندرجات سفته باید پشت نویسی کنید تا صحت اطلاعات تغییر داده شده، تایید شود. در این مثال، ظهرنویسی سفته توسط صادر کننده آن صورت می‌گیرد. خوب است بدانید که پس از ظهرنویسی کردن سفته می‌توانید از خدمات تسهیلات بانک‌های متعددی مانند رسالت بهره‌مند شوید. برای اخذ تسهیلات لازم است به پیشخوان مجازی رسالت وارد شوید. آموزش ورود به پیشخوان مجازی را از طریق لینک زیر بخوانید:

حتما بخوانید: پیشخوان مجازی بانک رسالت تسهیلات

یکی دیگر از کاربردهای رایج پشت نویسی سفته این است که آن را به شخص دیگری منتقل کنید و یا برای وصول به دیگری، پای وکالت سفته در میان باشد. در این شرایط، دارنده سفته باید مراحل ظهرنویسی را انجام بدهد.

نحوه ظهرنویسی سفته برای ضمانت و کار


کاربرد مهم پشت نویسی کردن سفته در میان اسناد تجاری دیگر، ضمانت است. به بیانی ساده‌تر، هر فردی که پشت برگه سفته را برای ضمانت صادر کننده صادر کند؛ در صورت پرداخت نشدن سفته و یا تعهدات فرد می‌توان به هر کدام از ضامن‎ها و سپس، صادر کننده آن مراجعه کرد. (حق رجوع به ظهرنویسان سفته در اولویت قرار دارد) زیرا، این افراد، مسئولیت ظهرنویسی سفته جهت ضمانت را برعهده دارند.

پشت نویسی کردن سفته جهت ضمانت به منظور افزایش اعتبار سفته انجام می‌شود. شما در جایگاه کارفرما می‌توانید از شخص صادر کننده سفته بخواهید تا ظهر نویسی سفته را انجام بدهد. در صورتی که تعهدهای ذکر شده از سوی شما به فرد مقابل، اجرا نشود؛ به ضامن‌هایی که در ظهرنویسی سُفته مشارکت داشته اند، می‌توانید مراجعه کنید.

آنچه که برای ظهرنویسان و دریافت کنندگان سفته اهمیت دارد، امضا کردن آن‌ها می‌باشد. بنابراین، صرفا نوشتن متن و یا جمله نمی‌تواند بیان کننده ضمانت سفته باشد. با توجه به این موضوع، نوشتن متن ظهر نویسی و امضای هر فرد به‌عنوان ضامن برای ضمانت از سفته صادر کننده، لازم و ضروری است.

در صورتی که قصد دارید تا به‌عنوان ضامن در سفته‌ای ظهرنویسی کنید؛ باید عبارتی مانند “به عنوان ضامن” یا “پرداخت وجه این سفته را تضمین می‌کنم ” یا ” ضمانت می‌کند ” را حتما بنویسید. اگر این عبارت‌ها را بنویسید، شما به‌عنوان ضمانت کننده سفته دارای تکلیف قانونی هستید و در صورت عدم رعایت تعهد فرد صادر کننده باید پاسخگو باشید.

نحوه پشت نویسی سفته الکترونیکی


برای پشت نویسی سفته الکترونیکی در آی‌کاپ، این قابلیت برای شما فراهم است تا بتوانید ظهرنویسی را برای ضمانت و کار انجام بدهید. همچنین، قابلیت استفاده از امضای دیجیتال برای پشت نویسی سفته در این اپلیکیشن فراهم است.

مسئولیت ظهرنویسان سفته چیست؟


سفته‌ای که ظهرنویسی می‌شود، ممکن است به افراد متعددی منتقل شود. در این صورت، صادرکننده و تمامی ظهرنویس‌ها در مقابل این سفته دارای مسئولیت تضامنی هستند. مسئولیت تضامنی به این معنا است که تمام این افراد مسئول پرداخت تمام مبلغ هستند. در این شرایط، اگر شما دارنده سفته هستید؛ می‌توانید به هر کدام از امضا کنندگان که دسترسی دارید، مراجعه کرده و کل مبلغ را از آن بخواهید.

البته این فرآیند برای هر کدام از امضاکنندگان سفته، این حق را به وجود می‌آورد که برای پس گرفتن مبلغی که به دارنده پرداخت کرده، به امضاکننده پیش از خود رجوع کند. یعنی برای هر یک از ظهرنویس‌ها، حق مطالبه وجه نسبت به ظهرنویس‌های قبل از خود و در نهایت نسبت به شخص صادرکننده فراهم است.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

منبع: سایت آی‌کاپ

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما