تصویر یافتن نام پایانه فروش و تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز

یافتن نام پایانه فروش و تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز

آخرین ویرایش:
انتشار:
64 دیدگاه
title

یافتن نام پایانه فروش یا استعلام پایانه فروش و آدرس آن، انتخاب اسم و یا تغییر آن از جمله مواردی هستند که مالکان کارتخوان باید نسبت به آن‌ها آشنایی داشته باشند. همچنین، مشتریانی که به دنبال پیگیری تراکنش دستگاه پوز هستند؛ باید نسبت به شناسایی مقصد تراکنش و نحوه پیگیری شماره پایانه اطلاع داشته باشند. اگر شما جزو یکی از این دو دسته از افراد هستید، در این مطلب از سایت آی کاپ همراه باشید!

یافتن نام پایانه فروش و یافتن آدرس دستگاه پوز چگونه است؟


در ویدئوی بالا، هر آنچه را که باید درباره پیدا کردن دستگاه پوز، پیگیری تراکنش و نحوه تغییر نام فروشگاه در پایانه فروش بدانید؛ بررسی کردیم. برای دریافت جزئیات بیشتر به ادامه‌ی این مطلب توجه کنید.

برای پیگیری تراکنش دستگاه پوز و یافتن نام پایانه فروش لازم است با کد پذیرنده و ترمینال (یا پایانه) آشنایی داشته باشید. پس از اطلاع از ماهیت این دو اطلاعات می‌توانید آدرس و اسم دستگاه pos خود را پیدا کنید. در ادامه، به این دو کد اشاره می‌کنیم:

کد پذیرنده چیست؟

هر دستگاه پوز، یک کد پذیرنده دارد که منحصربه‌فرد است. (کد پذیرنده با نام شماره پذیرنده هم شناخته می‌شود.) چون این کد برای هر فردی که می‌خواهد درخواست دریافت پایانه فروش را ثبت کند، صادر می‌شود.

خوب است بدانید که مشتریانی که از دستگاه کارتخوان شما استفاده می‌کنند، براساس همین کد پذیرنده می‌توانند استعلام، پیگیری تراکنش کارتخوان و مقصد آن را انجام بدهند.

شماره پایانه دستگاه پوز چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، یافتن نام فروشگاه از شماره پایانه برای استعلام پایانه فروش امکان پذیر است. برای پیگیری شماره پایانه دستگاه پوز لازم است بدانید که توسط همان شرکتی اعطا می‌شود دستگاه را به شما ارائه کرده است. پس از اینکه پایانه فروش را خریداری یا آن را دریافت کردید و مراحل نصب آن طی شد؛ این شماره ترمینال برای شما صادر می‌شود.

بررسی نحوه دریافت کد پذیرنده و شماره ترمینال دستگاه پوز


در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید شماره پذیرنده و کد ترمینال دستگاه کارتخوان را دریافت کنید، جای نگرانی نیست. برای دسترسی به کد پذیرنده و شماره ترمینال دستگاه پوز می‌توانید از 2 روش زیر کمک بگیرید:

1 بررسی رسید چاپی کارتخوان

هر کدام از اطلاعات پذیرنده و پایانه در رسید چاپی پس از تراکنش در کارتخوان درج می‌شوند. با این حال، ممکن است که این اطلاعات را در رسید چاپی خود پیدا نکنید. همین جا است که روش دوم به شما کمک می‌کند تا شماره پذیرنده و کد پایانه را راحت‌تر پیدا کنید.

2 چک کردن منوی دستگاه کارتخوان

با توجه به دستورالعمل‌هایی که در پایانه فروش وجود دارد، شماره ترمینال و کد پذیرنده را می‌توانید در منوی دستگاه پیدا کنید. در بسیاری از این دستگاه‌ها، قابلیت بررسی اطلاعات فروشنده امکانپذیر است.

انتخاب اسم برای دستگاه پوز


موضوع انتخاب نام پایانه فروش پیش از دریافت آن مطرح است. به طور کلی در تمامی فروشگاه‌هایی که از کارتخوان استفاده می‌شود، باید اسمی برای آن ثبت شده باشد تا در حین پیگیری تراکنش، نام آن در رسید دریافتی چاپ شود.

خوب است بدانید که نام‌گذاری دستگاه پوز براساس فروشگاه حقیقی و حقوقی می‌تواند متفاوت باشد.

بررسی مراحل تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز


آشنایی با اصلاح کردن یا تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز ممکن است برای هر فردی که قصد راه اندازی یک کسب و کار دیگر را دارد؛ لازم و ضروری باشد. در لیست زیر، سعی کردیم تا راهنمای کلی مراحل تغییر نام پایانه فروشگاهی را بررسی کنیم:

1 ارسال تصویر از رسید فعلی کارتخوان

یک تصویر باکیفیت از رسید پایانه فروش را که نام دستگاه در آن نوشته شده؛ برای پشتیبانی ارسال کنید. منظور از پشتیبانی همان پشتیبانی است که دستگاه کارتخوان را از آن دریافت کردید. (در این مرحله هم باید نام جدید فروشگاه خود را برای پشتیبانی ارسال کنید.)

2 تغییر در سامانه پرداخت

این مرحله از تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز از سوی پشتیبانی انجام می‌شود. نحوه اجرای آن از سوی پشتیبانی به این صورت است که عکس رسید فعلی و نام جدید فروشگاه شما در سامانه پرداخت ثبت می‌شود. پس از ثبت آن باید منتظر تایید سامانه باشید.

3 راه اندازی مجدد دستگاه

اگر تاییدیه تغییر مالکیت دستگاه شما از سوی سامانه پرداخت الکترونیک انجام شد، این مرحله شروع می‌شود. لازم است بدانید که این مرحله از تغییر نام فروشگاه در دستگاه پوز هم از سوی پشتیبانی انجام می‌شود. بنابراین، راه اندازی مجدد کارتخوان را پشتیبانی اجرا می‌کند. شما پس از آن می‌توانید تراکنش‌ها را انجام بدهید که اسم فروشگاه را بر روی رسید دریافتی مشاهده کنید.

4 تنظیمات دستگاه کارتخوان

مشخص است که تنظیمات دستگاه پوز از سوی پشتیبانی انجام می‌شود. این مرحله به منظور اطمینان از اجرایی شدن تغییر کردن نام پایانه فروش است.

استعلام مالکیت یا یافتن نام دستگاه پوز (آدرس مالک دستگاه پوز)


استعلام مالکیت دستگاه پوز یا یافتن نام پایانه فروش و حتی آدرس مالک آن پس از کارت کشیدن برای هر فردی ممکن است پیش بیاید. اگر شما هم با این مشکل روبرو شدید، راه‌های کاربردی پیدا کردن نام و آدرس دستگاه پوز را در این مطلب بررسی می‌کنیم.

خوب است بدانید که تمامی اطلاعات حساب بانکی شما ذخیره می‌شوند. حتی نام و آدرس دستگاه پوز را می‌توانید از اطلاعات حساب بانکی خود دریافت کنید. 4 راه برای پیدا کردن آدرس دستگاه پوز دارید. این 4 راه عبارتند از:

1 استعلام مالکیت دستگاه پوز

براساس تجربه‌ای که برخی از افراد دارند، پس از برقراری تماس با شاپرک می‌توانید آدرس صاحب یک دستگاه کارتخوان را دریافت کنید. پیدا کردن ادرس پوز از طریق شماره پایانه، یافتن پایانه خرید و پیداکردن فروشگاه از روی پوز از جمله اطلاعاتی هستند که می‌توانید پس از تماس و استعلام شماره پایانه شاپرک دریافت نمایید.

2 بررسی اینترنت بانک حساب مورد نظر

پس از اینکه تراکنشی را با استفاده از دستگاه پوز انجام دادید و به دنبال یافتن نام پایانه فروش بودید، وارد اینترنت بانک حساب خود شوید. شرح تمامی جزئیات هر تراکنش را در اینترنت بانک خود می‌توانید مشاهده کنید. شماره و نام دستگاه پوز همان اطلاعاتی است که پس از بررسی اینترنت بانک حساب می‌توانید از آن اطلاع پیدا کنید.

3 مراجعه حضوری به شعبه بانک

راه دیگر برای پی بردن به اطلاعات حساب بانکی از جمله آدرس و نام فروشگاه پایانه فروش، مراجعه به شعبه بانکی است. پس از ورود به بانک بهتر است تا از اطلاعات حساب خود پرینت بگیرید. (در برخی از بانک‌ها برای دریافت پرینت حساب باید هزینه بپردازید.)

3 تماس با پشتیبانی بانک

برخی از افراد، این تجربه را دارند که با تماس گرفتن به شعبه‌ی بانک هم توانسته‌اند تا نام فروشگاه دستگاه پوز و حتی آدرس آن را دریافت کنند.

هشدار: پیدا کردن اسم پایانه فروش و مالک آن، همیشه به همین سادگی نیست! برای مثال، پس از زمانی که به بانک مراجعه می‌کنید و درخواست پیگیری با تراکنش مالی را دارید، باید تایید آن را از مقام قضایی دریافت کنید. پیام زیر، گویای این وضعیت است:

دوست عزیز با توجه به ضرورت تعیین تکلیف مالکیت دستگاه‌های Pos با استعلام از بانک ضمن صدور دستور مقام قضایی، امکان شناسایی میسر است.

سوالات متداول پیدا کردن نام و آدرس فروشگاه در پایانه فروش


پیدا کردن آدرس فروشگاه از طریق کد دستگاه پوز چگونه است ؟

شما می‌توانید به اینترنت بانک حساب خود مراجعه کرده و پس از بررسی لیست تراکنش‌های خود می‌توانید شماره پذیرنده و آدرس فروشگاه کارتخوان را پیدا کنید.

کد پذیرنده دستگاه کارتخوان و کد ترمینال چیست؟

هر کدام از این کدها را پس از دریافت پایانه فروش می‌توانید دریافت کنید. اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری دریافت کنید، این مطلب را بخوانید.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از کارشناسان ما بپرسید.

فائزه حسین زاده
من فائزه حسین زاده هستم؛ مهندس کامپیوتر و علاقه‌مند به حوزه مالی و خدمات پرداختی نوین. با این هدف در آی‌کاپ فعالیت دارم تا آگاهی شما را درباره موضوعات مختلف بانکی افزایش بدهم.
دیدگاه شما

دیدگاه کاربران
  باسلام وقت بخیر چطوری میتونم ادرس دستگاه پوز را پیدا کنم، ایا با گوشی میشه
  مرتضی پولادمهر ۱ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام می‌توانید از طریق اینترنت بانک، صورتحساب خود را دریافت کرده و اطلاعات مربوط به تراکنش مربوطه را بررسی نمایید.
  باسلام وعرض ادب ، بنده بصورت اینترنتی از یکی از پایانه های به پرداخت ملت خرید کردم که بحساب فروشنده دوبار واریز شده است.حالا سوالم اینه که چطوری میتونم با استفاده از شماره پایانه 6470435 فروشگاه یا فروشنده مودر نظر رو پیدا کنم ؟ ممنونم از شما
  محمد قربانی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام ممکن است تماس با شاپرک و اعلام شماره پایانه به یافتن نام فروشگاه کمک کند.
  باسلام وخسته نباشید ...حدود یکسال واندی پیش در فروشگاه صاحب خانه ام کارت کشیدم ولی حالا بعد از گذشت مدت فوق صاحب خانه میگوید کارت نکشیده ای چگونه میتوانم ثابت کنم باتشکر از راهنماییتون
  علیرضاپناهی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم صورتحساب خود را از بانک دریافت کرده و تراکنش مربوطه را بررسی نمایید.
  سلام چطور میتونم متوجه بشم مبلغی که از حسابم کم شده از کجا بوده ؟
  علیرضا ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم از طریق اینترنت‌بانک یا همراه‌بانک، صورتحساب خود را دریافت کرده و جزئیات تراکنش مورد نظر را بررسی نمایید.
  با سلام با داشتن کد پذیرنده/ ترمینال میشه فهمید که این خرید از کدوم شهر بوده؟ در فضای مجازی این تراکنش صورت گرفته میشه ردیابیش کرد؟
  محمد ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم با شاپرک تماس حاصل نمایید. ممکن است پس از تماس با شاپرک بتوانید آدرس صاحب دستگاه کارتخوان را بیابید.
  سلام من مدتی بایه نفر شریک بودم وتو این مدت حدود۶ماه تمام مخارجمون از کارت من بود الان که میخایم ازهم جدابشیم میخام بدونم تراکنشهایی که داشتم ازچه شهری وچه فروشگاهی بوده که اینجوری بفهمم کدوم کارتهایی که کشیدم مربوط به مخارج شراکتمون بوده خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر
  علیرضااسلانی ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم از طریق اینترنت بانک یا همراه بانک، صورتحساب خود را دریافت و بررسی نمایید. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر گردش حساب را از بانک دریافت کنید.
  سلام من نیازدارم مشخصات و آدرس،چندین فروشگاهی را که خریدهایی از کارت های انصار و قوامین(قدیم) که به سپه تبدیل شدتد را داشته باشم . در حساب سپه تغییر یافته از طریق اینترنت بانک شرح تفصیلی برای دوران قبل ادغام را نمیدهد پرینت بانکی از طریق بانک هم چیز بیشتری ارایه نکرد ، چه توصیه ای در اینخصوص دارید
  امیر صباح ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم با شاپرک تماس حاصل نمایید. پیدا کردن آدرس پوز از طریق شماره پایانه، یافتن پایانه خرید و پیداکردن فروشگاه از روی پوز از جمله اطلاعاتی هستند که می‌توانید پس از تماس با شاپرک دریافت نمایید.
  با سلام بر شما دوست عزیز ببخشید ما از جایی خرید کردیم که پول زیادی کشیدن چطور میشه آن فرد را پیدا کرد کد کارتخوان را هم داریم
  اسماعیل ۲ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم از طریق اینترنت بانک و دریافت صورتحساب، جزئیات تراکنش مربوطه را بررسی نمایید. درصورت کافی‌نبودن اطلاعات بایستی به بانک مربوطه مراجعه کنید.
  سلام. چرا نام فروشگاه دستگاه پور فروشنده در همراه بانک مشتری قیدنمیشود
  رسول امینی ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام چنانچه اطلاعات موردنظر در همراه بانک و یا اینترنت بانک موجود نبود، می‌توانید موارد را از طریق مراجعه حضوری به بانک و یا تماس با شاپرک پیگیری نمایید.
  سلام با داشتن شماره مستند خريد از پوز بانك پاسخگو نيست به كجا بايد مراجعه كنيم
  سايا اميرى ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام اگر در اینترنت بانک خود و یا با مراجعه حضوری به بانک، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست نیاوردید، پیشنهاد می‌کنیم با شاپرک تماس حاصل نمایید.
  سلام خسته نباشید ببخشید کارت من دست یکی هست و اون از طریق کارت چندین بار خرید کرده میخواستم ببینم از چه طریقی بفهمم از کجا خریداری کرده دستگاه کارت خوان به نام کیه
  فریده وصفی ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم از طریق اینترنت بانک یا همراه بانک و یا مراجعه حضوری به بانک، صورتحساب خود را دریافت کرده و اطلاعات تراکنش‌ها را بررسی نمایید.
  اطلاعات تراکنش ها دستمه ولی نمی‌دونم باهاشون چیکار کنم
  فریده وصفی ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  اگر در اینترنت بانک خود و یا با مراجعه حضوری به بانک، اطلاعات مورد نیاز خود را به دست نیاوردید، پیشنهاد می‌کنیم با شاپرک تماس حاصل نمایید
  سلام خسته نباشین ..من ۳روز پیش در یکی از صندوق های درآمد ثابت سرمایه گذاری کردم حالا اسمشو یادم شده نمیدونم چجوری پیدا کنم رسید خرید اینترنتی رو دارم.. کمک کنین ممنون میشم
  بهنام تاج بخش ۳ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام پیشنهاد می‌کنیم جهت یافتن نام دریافت‌کننده وجه، از طریق اینترنت‌بانک، گردش حساب خود را بررسی نمایید. چنانچه نام دریافت‌کننده وجه ثبت نشده بود، با مراجعه حضوری به بانک موضوع را پیگیری نمایید.
  سلام من قبلا ازجایی خریدکردم اما نمیدانم که ازکجا خریدکردم ودرپرینت حساب بانکی ام مشخصات شماره پایانه وشناسه کارتی وازاین قبیل رادارم میخواستم بهم کمک کنید تابدونم که ازکجا خریدکردم؟
  قاسم مصلحی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  با سلام شما می‌توانید با مراجعه به اینترنت بانک خود و دریافت صورتحساب، در ردیف مربوط به خرید انجام‌شده، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.
  سلام خانم حسین زاده.من با دستگاه پوز خرید کردم الان تو جزییات خرید نشون نمی‌ده این دستگاه پوز مال کیه.چجوری بفهمم ؟
  اسماعیل آخوندی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  سلام. وقت شما بخیر برای یافتن اطلاعات دارنده دستگاه پوز، لطفا به اینترنت بانک خود مراجعه کنید. درقسمت جزئیات تراکنش مربوطه می‌توانید شماره و نام دستگاه پوز را به دست آورید. چنانچه اطلاعات بیشتری مورد نیاز بود، پیشنهاد می‌کنیم به بانک مربوطه مراجعه کرده و پرینت حساب خود را دریافت نمایید.
  سلام وقت بخیر من کارت های عابرم و کیف مدارکم رو داخل ی تاکسی جا گذاشتم راننده تاکسی دستگاه پوز داشت وهزینه رو کارت کشید. من رمز کارت اولی رو دادم گفت کارت دیگ نداری این کار نمیکنه کارت دیگ دادم بهش رمز هم گقتم تراکنش موفق شد من پیاده شدنی کارتام رو‌نگرفتم ازش الان از کارتم ۱۵ میلیون پول برداشته شده داخل کیف مدارکم ۵تا سکه‌ تمام هم بوده آیا میدونم از طریق پرینت حسابم آدرس جایی ک کارت کشیده سده رو پیدا کنم
  مهران علی بخشی ۴ ماه قبل
  پاسخ کارشناس آی‌کاپ :
  سلام و عرض ادب پیشنهاد می‌کنیم از طریق مراجعه به بانک مربوطه، اطلاعات دارنده دستگاه پوز را دریافت نمایید.
مشاهده بیشتر ...